Miért halnak el rozsdabarnán az almafa virágai?

Agrofórum Online

Almafákon rendszeresen találok olyan virágokat, amik nem nyílnak ki, ellenben rozsdabarnán elhalnak. Számos ilyen virágcsoport van a fámon. Mi okozhatja ezt? Rövid leírásom alapján meg lehet határozni a betegséget?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Ez egy nagyon tipikus tünet, ami az alma- és körtefák virágzásakor szokott megjelenni, amikor a fa levelei még nem takarják a virágokat, ezért könnyen észrevehetők.

Az elváltozást a bimbólikasztó bogár (Anthonomus pomorum) okozza, melynek többsége a fákon, annak repedései alatt telel bogár alakban. Bár számos egyede lehullott levelek alatt húzza ki a telet. Olyan gyümölcsösökben gyakori és súlyos a kártétele, melyek erdők, erdős területek mellett helyezkednek el, mivel ott a vegyes állományú facsoportok avarszintjében telelnek a bogarak. Házikertekben gyakoriak, ahol a fákat ritkán vagy egyáltalán nem permetezik.

Bimbólikasztó bogár
Bimbólikasztó bogár

A bimbólikasztó bogarak kicsi, 3-5 mm hosszú, kecses testű, barnás színű, jó rejtőzködő színű ormányosbogarak, rügypattanáskor, kora tavasszal jelennek meg. Kedves Rovarász professzorom úgy fogalmazta meg megjelenésük időpontját: amikor először érezni a tavasz illatát a levegőben. Amikor nappal már felmelegszik a levegő, a rovarok is aktivizálódni, repdesni kezdenek, ilyenkor repülnek be az erdős területekről az áttelelt, éhes bogarak napsütéses, szélcsendes időjáráskor. Ez az időpont akkor következik be, ha a napi átlaghőmérséklet 3 napon át egymás után meghaladja a 8 °C-ot.

Körtefán bimbólikasztó okozta virágelhalás
Körtefán bimbólikasztó okozta virágelhalás (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

A bogarak a rügyeket kezdik megrágni, ez a kártételük általában nem jelentős, majd hamarosan megtörténik a nőstények peterakása. Tojásaikat a virágrügyekbe helyezik, a kikelő apró lárvái a virágbimbókban fejlődnek, kirágják a virág porzóit, bibéjét, sziromlevelek tövét. A termőrészek hiánya miatt nem fejlődik gyümölcs, és a bimbók rozsdabarnán elhalnak. Az elhalt virágbimbót felbontva megtalálható benne a bogár lárvája. A fertőzött virágbimbók lehullanak, illetve a lárvák kirágják magukat, kimásznak, és báb, majd bogár formában átmeneti nyugalomba (pauzába) vonulnak a fakérgen vagy a fa alatt. Nyár végén újra előbújnak, majd ősszel végleges telelőre húzódnak.

A védekezés ellenük nehéz, mert jelenlétük nem szembetűnő, rajzásuk elhúzódó, és amikor kémiai védekezésre lenne szükség, még kevés a zöld növényi felület a hatékony permetezésre.

Bimbólikasztó báb a virágban
Bimbólikasztó báb a virágban (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

Szélcsendes, napos, melegedő időben a fákról kopogtatás, ütögetés hatására lehulló bogarak száma alapján lehet a bimbólikasztó bogár aktuális veszélyességét, létszámát megbecsülni. A fakorona ütögetésekor az ormányosbogarak védekezésből levetik magukat a fáról az előzőleg a korona alá terített világos, egyszínű ponyvára. A mozgó bogarak könnyedén összegyűjthetők a lepelről és megsemmisíthetők. Fiatal facsemetéket is veszélyeztetnek, ezeknél a kopogtatásos módszer könnyedén kivitelezhető. Alacsonyabb fánál a fertőzött, barnuló virágbimbók kimetszése, összegyűjtése, megsemmisítése is hatékony lehet, amennyiben még benne tartózkodnak a bogarak lárvái, nem hagyták el azokat.

A rovarölő szeres permetezést a bimbólikasztó bogarak felszaporodása indokolhatja, melynek ideje a peterakás időszaka. A bogarak ellen hatásosak a kontakt, piretroid hatóanyagú szerek. Mivel ez a periódus jóval a virágnyílás előtti időszakra esik, a méhekre nem jelent veszélyt alkalmazásuk. Eredményesen alkalmazhatók még az acetamiprid hatóanyagú Mospilan, vagy az azadirachtin hatóanyagú Neemazal felszívódó szerek is.

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele

Fiatal almafák téli koronaalakítása, I. rész

2025. január 17. 11:10

A metszés során fontos, hogy tisztában legyünk az alany és a fajta típusával. A növekedési erély határozza meg a koronaforma kezelhetőségét.

Milyen atkák károsíthatnak az almafáimon?

2022. július 11. 04:37

Az almafáimon atkaszerű kártevőket figyeltem meg. Milyen atkák károsítására számíthatunk almafák esetén?

Gyűrűs tuskógomba van az almafám tövénél? Indokolt a fa kivágása?

2024. október 30. 04:36

A képeken látható gomba jelent meg almafám tövénél a kertben. Gyűrűs tuskógomba lehet? Veszélyben van a többi fám is? Bár idén elég szépen termett, de beteges már és féltem a többi növényt. Indokolt a kivágása?

Mit tehetek az almafa törzsén lévő rágási sérülés gyógyítása érdekében?

2024. január 18. 06:40

Ma jelent meg a küldött képen látható sérülés almafám törzsén. Nem tudom, hogy mi okozta. Mit tehetek gyógyítása érdekében?