Miért kell lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Agrofórum Online

Kertemben számos gyümölcsfa található. Hamarosan kezdem a metszési munkákat és szeretném megtudni, hogy miért szükséges lemetszeni a fákról a vízhajtásokat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A metszés az egyik legfontosabb feladat a gyümölcsfák körüli teendőink közül. Az évente elvégzett karbantartó metszéssel tudjuk csak megtartani a fák kellő magasságát, méretét, kondícióját, termőképességét. A metszések során fontos feladatnak tekinthető nemcsak a beteg, elszáradt, sűrítő részek lemetszése, de a vízhajtások eltávolítása egyaránt. A vízhajtások jellemzően a fák kéreg alatti részeinek rejtett rügyeiből fejlődnek. Keletkezésük szinte kizárólag a metszésnek tulajdonítható, így főként a metszési sebek környékén várható megjelenésük.

Idősebb ágak és gallyak környékén is megjelenhetnek a vízhajtások, abban az esetben, ha nagyon erős metszésen, koronaalakításon esett át a gyümölcsfa. A vízhajtások megjelenése már a virágzás, sziromhullás időszakában megtörténik, de ekkor még nagyon apró, tűhegynyi hajtások láthatók csak a kéregrepedésekben. A függőlegesen növekvő vízhajtások az egész tenyészidőszak folyamán fejlődésben vannak, legtöbbször csak az őszi hideg időjárás hatására áll meg növekedésük. A függőleges növekedés mellett jellemző még rájuk a laza szöveti szerkezet, valamint a fejletlen rügyekkel való berakódottság is.

A vízhajtások szöveti szerkezetük miatt jó táplálékául szolgálnak számos kártevőnek, pl. a körtelevélbolháknak, vértetveknek és az atkáknak is. Nemcsak a kártevők szaporodását segítik elő jelenlétükkel, de sok vizet, illetve tápanyagot is elvonnak a fáktól. Emellett pedig a fákba bejutó fénymennyiséget is csökkentik, tehát a termés mennyiségének és minőségének alakulására is kifejezetten negatív hatással van a vízhajtások jelenléte. Eltávolításuk tehát mindenképp ajánlott.

A legjobban akkor járunk el, ha a vízhajtásokat minél hamarabb, minél fejletlenebb állapotban távolítjuk el a fákról, azokat kézzel, még metszőolló használata nélkül tudjuk leszedni. Tavasz végén, nyár elején a vízhajtások már jól láthatók, kézzel jól ki is téphetők, a keletkezett sebek pedig kisebb méretűek, a nyár folyamán hamar gyógyulnak. A vízhajtások ősszel, illetve a tél végéhez közeledve már csak metszőollóval távolíthatók el, ebben az esetben viszont csonk mindig marad a fákon, melyből sajnos újabb vízhajtások képződése várható.

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen előnye van az uborka támrendszeres termesztésének?

2023. május 10. 04:36

Szeretnék feltenni egy kérdést Önöknek. Milyen előnye van az uborka támaszrendszer melletti termesztésének? Várom válaszukat.

Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

2022. május 18. 04:38

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?

Megmetszhetem most a leanderemet?

2022. május 26. 04:36

Megmetszhetem most a leanderemet? Minden évben szükséges metszése?

Megmetszhetem tél elején a bodzabokromat?

2023. december 8. 04:36

Kérem a segítségüket bodza metszésével kapcsolatos kérdésem megválaszolásában. Megmetszhetem már akár most is a bodzabokromat?