Miért kell már virágzáskor permetezni a csonthéjas gyümölcsfajokat?

Agrofórum Online

A védekezés alapját a fertőzési források megszüntetése jelenti, vagyis a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek eltávolítása és megsemmisítése.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almatermésűek és csonthéjasok termesztését a monília fajok jelenléte egyaránt megnehezíti. Az alma- és körtefákon főként a gyümölcsök, míg a legtöbb csonthéjason terméseik károsítása mellett virág- és hajtáskárosodást is okoznak. Tavasszal e kórokozók közül a Monilinia laxa és Monilinia fructicola fertőzheti a virágokat és hajtásokat.

Elsőként a virágok sziromlevelén vagy a bibéjén figyelhető meg a barnulás, majd később az egész virágra kiterjedő elhalás is bekövetkezik. Az elpusztult virágok gyakran a hajtásokra száradnak és hónapokon keresztül a fán maradnak. A fertőzés a kocsányon keresztül bejut a hajtásba is, ahonnan továbbterjed, így a hajtás szöveteinek elhalása, a rajta lévő levelek és kötődött terméseinek pusztulása is megfigyelhető.

A kórokozók által okozott tünetek között szerepel továbbá a vesszők és az ágak rákos sebeinek kialakulása, melyet csonthéjasoknál gyakran mézgacseppek megjelenése is kísér. A gyümölcsökön kezdetben kisebb, majd egyre nagyobb mértékben terjedő rothadást okoznak, végül a termések összeszáradva a fán maradnak, sötét színű múmiává válnak.

A védekezés alapját a fertőzési források megszüntetése jelenti, vagyis a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek eltávolítása és megsemmisítése. Kiemelt jelentősége van a nyugalmi időszakban végzett rezes lemosó kezeléseknek is. Erős fertőzésre akkor számíthatunk, ha a virágzási időszakban az időjárás nedves, párás. Amennyiben a környezeti tényezők megfelelőek számára, a kémiai védekezés megkezdése már a virágok fehérbimbós állapotában indokolt lehet.

Fertőzésveszély esetében legalább három alkalommal, fővirágzásban, a virágzás végén, és a sziromhullás kezdetén is szükséges a kémiai beavatkozás. A védekezések számát nem csak az időjárási körülmények, hanem a virágzás hossza és az alkalmazott szerek hatástartama alapján határozzuk meg. A készítmények közül a ciprodinil, fenhexamid, penkonazol hatóanyagok közül válogathatunk. Abban az esetben, ha a fertőzést nem sikerült időben megállítanunk, a fertőzött részeket metszőollóval távolítsuk el úgy, hogy a fertőzés helye alatt legalább 20 cm egészségesnek tűnő részt is levágjuk. Ezután egy felszívódó hatóanyagú kezeléssel akadályozzuk meg a továbbfertőzést.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megjelent a szilvamoly első nemzedéke

2024. április 18. 07:10

A korábbi tartósan meleg időjárás főként a rovarkártevőknek kedvezett, így megélénkült a rajzásuk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

2023. március 8. 12:36

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak!

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.