23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Miért nem fejlesztett erőteljes lombot a gömbjuhar?

Agrofórum Online

2006-ban ültettük el gömbjuhar csemeténket az utcára, a kerítés elé, és mostanra a remélt árnyékot és szépséget adta. Tavalyig, az idén tavasszal, az ígéretes virágba borulás után, még mostanra sem fejlesztett magának lombozatot. Nem tudom mi történhetett, a törzsön nem látok semmi nyomot és a levélkék is olyanok mintha minden rendben volna, csak meg vannak ereszkedve és feltűnően ritkán vannak. Kérem segítségüket abban, hogy mi lehet a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Keveset tudunk az utcára ültetett fa ápolásáról. Azt említette levelében, hogy már tavaly is gond volt a gömbjuharfa kilombosodásakor, idén pedig még mostanra sem fejlesztett lombozatot, csak a termései láthatók a fán.

A csatolt képeken az látszik, hogy a fa alatt cserjék, bokrok nőnek, azokon nem tűnik fel elváltozás. Olyan nem szokott előfordulni, hogy egy fa nem fejleszt lombot, leveleket, csupán virágot és termést, hiszen a termések kineveléséhez tápanyagra van szüksége, amit a levelek asszimilálásával biztosít. Gondolom, hogy valamilyen öntözést alkalmaznak a fánál és az alatta lévő évelőknél.

Gömbjuhar (Fotó: a kérdező felvétele)

A képen az látszik, hogy a juharfa gömbkoronája igen sűrű, egymásra nőttek az oldalágak, nincs helyük, nem kapnak fényt. A gömbkorona ápolásánál kétféle metszést szoktak ajánlani: ha túl terebélyes a korona, akkor az oldalágak visszavágása lehet indokolt. Azok hosszát, a fakorona méretét a tulajdonos határozza meg a hely adottságától függően, itt a légi vezeték távolsága lehet döntő. A másik ajánlott beavatkozás pedig az oldalágak ritkítása. Jelen esetben ez lenne a megoldás. A korona olyan sűrű, hogy helye sincs az elágazásoknak, nem jut be a fény, ami a normális növekedésnek az alapfeltétele.

Gömbjuhar sűrű ágrendszere (Fotó: a kérdező felvétele)

Jelenlegi állapotában az ágak egyharmadát ki kellene metszeni, ritkítani, hogy életteret, levegőt és fényt kapjanak a megmaradtak. A kiritkítást arányosan javaslom elvégezni, hogy egyenletes sűrűségben maradjanak ágak, vesszők és hajtások. Most még néhány napon belül érdemes a vékonyabb (fiatalabb), 1-2 éves részeket eltávolítani. Télen, tavasz előtt pedig az akkori koronát javaslom tovább ritkítani, akkor már a 3-4 éves fás részek kimetszésével.

Gondot kell fordítani a rendszeres öntözésre is, csapadékmentes és meleg időjárás esetén különösen. A gömbjuhar sekélyen gyökeresedik, gyökérzete viszonylag magasan helyezkedik el, eső hiányában 7-10 naponta nagy vízadaggal öntözzék be a fát. Öntözés mellett a tápanyagpótlást is javaslom: N, P, K és mikroelemeket is tartalmazó műtrágyával lássa el a fát és aljnövényeit tavasz elején vagy ősszel, hogy harmonikusan fejlődjenek a növények.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Ami biztos: nincsenek kiszámítható tendenciák

2023. február 10. 07:34

Idén immár hatodik alkalommal rendezték meg a YaraNap konferenciát, amely során számos, a termény-, illetve a műtrágyapiacot érintő gondolatot hallhattunk különböző területen tevékenykedő szakemberek részéről.

Krízis: kapacitáshiány és drágulás a műtrágyapiacon

2020. március 17. 12:00

Őszre nem lesz elég műtrágya, az elérhető készlet pedig jelentősen megdrágul – véli Dávid Tamás, a Keleti Agrár Kft. ügyvezetője. A szakember szerint az európai gyárak félgőzzel üzemelnek vagy leállnak, az orosz, afrikai, amerikai gyártók pedig örülnek, ha a saját térségüket el tudják majd látni.

A műtrágyák ára folyamatosan csökken Németországban

2022. november 16. 08:04

Az EU nitrogéntermelése tovább növekszik, mivel az enyhe időjárás továbbra is alacsonyan tartja a földgázárakat.

Az újrahasznosított foszfortrágya csökkenti a tápanyagok kimosódását

2024. január 31. 11:10

Az Illinois-i Egyetem kutatói forradalmi áttörést értek el a struvit nevű újrahasznosított foszfortrágya terén.