A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) egy nagyon hálás, kevésbé igényes dísznövényünk. Akár virág nélküli állapotban, levéldísznövényként is igen dekoratív részét képezheti otthonunknak.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Levelei sötétzöldek, puhák, kissé bőrneműek, levéllemezük az erek mentén bordázott. A ma termesztett fajtái többnyire hibrid eredetűek, közepes növekedési erélyűek. A virágai kisebb mértékben a levelek felé emelkednek, szétnyílva vitorlára emlékeztetőek, tiszta fehér lepellevelűek. Gyenge illatát csak közelről érezni. Virágai hetekig megmaradnak, idővel azonban sötétednek, zöldes árnyalatúak lesznek. Termései kisméretű, tojásdad alakú bogyók. Elvirágzás után nem érdemes azonban megvárni termését, hervadása után ajánlatos tőből kivágni az elvirágzott szárat. Hasonlóan járjunk el az öreg, sárguló levelek esetében is, melyek folyamatos eltávolítása szükséges.
A vitorlavirág árnyékkedvelő növény, sem a tűző napot, sem a túlzottan kevés fényt nem viseli jól. Erős fényintenzitás mellett levelei fakulnak, sárgulnak, míg a túl kevés fény hatására a növények megnyúlnak, virágaik száma lecsökken.
Melegigényes növény, ezért télen a tartósan 16 fok alatti hőmérsékleten károsadnak, ami növekedésének jelentős lelassulásában mutatkozik meg.
Nyáron a 26-28 fok feletti hőmérséklet okozhat problémát, ebben az esetben a virágzás akár 3 hónapot is késhet. A túlmelegedés ellen nyáron a reggeli szellőztetéssel védekezhetünk.
Vízigénye közepes ill., nagy, de az egyenetlen vízellátásra nagyon érzékeny, ezért megfelelő időközönként, hasonló mennyiségekkel próbáljuk öntözését elvégezni. Páraigénye nagyon magas, legalább 80-90% feletti, amit a levelek rendszeres párásító permetezésével elégíthetünk ki. Páraszegény környezetben levelei gyorsan barnulnak, és gyakran takácsatkák is megjelennek rajtuk. A levelekről időnként vizes szivaccsal érdemes a port letörölni, így levelei fényesebbek lesznek, valamint légzőnyílásai is kitisztulnak.
A talaj összetételételére kevésbé érzékeny, de optimális számára, a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag, savanyú kémhatású közeg.
Lassú növekedésű növény, ezért kezdetekben nitrogén túlsúlyos tápanyagutánpótlása szükséges, a későbbiekben pedig káliumigénye nő meg jelentősen. Átültetni tavasszal ajánlatos, amikor tőosztással történő szaporítását is elvégezhetjük.