13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz

Miért penészedik meg a mogyoró termése?

Agrofórum Online

Miért penészedik meg a bokron a mogyoró terméseinek java? Az utóbbi években nem tudunk érdemi mennyiségben egészséges mogyorót szedni, pedig sok lehetne a termés.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A termések rothadása sajnos nemcsak a csonthéjas és almatermésű gyümölcsfajoknál jelent gyakori problémát, hanem a mogyoró termésein is megjelenhetnek különböző kórokozók. A kórokozók közül gyakorinak számít a mogyorón is a monília megjelenése, mely a makk kopács alatti részének barnulásán mutatkozik meg elsőként, majd idővel az egész makkra kiterjed. A monília terjedésének kedvez az esős időjárás, kellő csapadék mellett okkersárga színű képletek megjelenése is látható a makk felületén. A fertőzés hatására a magbél aszalódik, majd végül a termés mumifikálódva hullik le.

A kórokozó elleni védekezés alapját képezi a lehullott, mumifikálódott termések összegyűjtése, melyben áttelelésük biztosítva van. A leggyakrabban a termések akkor fertőződnek, ha rajtuk valamely sérülés alakul ki, így bejutásuk nem ütközik akadályba. Az összeérő, beteg termésekkel érintkező egészséges termések gond nélkül fertőződnek meg, főként kellő mennyiségű csapadék megléte esetén. A mag penészedését a monílián kívül más kórokozók is okozhatják, melyek szintén a terméseken előzetesen kialakult sebeken keresztül képesek fertőzni.

A mogyorót fertőző kórokozók elleni védelem alapját a kártevők elleni védekezés adja. A mogyoró egyik legjelentősebb kártevője a mogyoróormányos, melynek rajzása május végétől kezdődik és kb. egy hónapon keresztül tart. Jellemző, hogy a nőstények tojásaikat a fejlődő, még puha héjjal rendelkező termésekbe helyezik el. A lárvák 1-1,5 hónap táplálkozás után fejlődnek ki, lyukat rágnak a termések héján és a talajba fúródnak, ott pedig áttelelnek. A terméseken a lyukak kialakulása mellett morzsalék megjelenése is látható a kártételük nyomán. A nőstények által, tojásrakás céljából készített sebzéseken keresztül a kórokozók szabadon fertőzhetnek.

A még puha héj azonban a kártevők mellett jégesőtől, szélveréstől egyaránt könnyen megsérülhet. A terméssérülések megakadályozásának kiemelt szerepe van a rothadás elleni védelemben, így a kémiai védelmet az ormányosbogarak ellen mindenképp ajánlatos elvégezni. A rajzáshoz igazított permetezést legalább 2-3 alkalommal kell elvégezni, a kártevő folyamatos, elhúzódó megjelenése miatt (Full 5 CS).

Kiemelt kép: Pixabay

Kocide 2000 gombaölőszer – a réz erejével

2021. április 19. 12:59

A Kocide 2000 egy 53,8 % rézhidroxid hatóanyag tartalmú fungicid, amely WG formulációban érhető el. Nagy előnye, hogy felhasználása széles körben engedélyezett, egészen az almatermésűektől kezdve, a szőlőn és a csonthéjasokon át, a zöldség és a hüvelyes növényekig. Ezeken kívül alkalmazható továbbá kabakosok, dísznövények, hagyma, burgonya és a cukorrépa esetében is.

Meg lehet állapítani, hogy miért hullik a cseresznye termése?

2024. május 16. 04:39

Örömömre cseresznyefámon virágzás után idén sok termés kötött, szépen fejlődésnek indultak, de növekedésük leállt, mintha fonnyadnának. Megindult súlyos hullásuk is. Mi okozhatta? Utólag meg lehet állapítani? Befolyásolható-e a jelenlegi állapotuk?

Veszélyben a kajszibarack!

2024. február 22. 14:40

Az idei tavasz meglehetősen hektikus, több melegrekordot is hozó és alapvetően csapadékban gazdag időjárása néhány növény esetében akut növénykórtani vészhelyzetet teremtett. Ebbe a csapdába szaladt bele a kajszibarack is.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: itt a védekezés ideje a szilvadarazsak és a körtebolhák ellen

2023. április 12. 09:18

Az elmúlt hetekben több alkalommal visszatérő fagyos időjárás nagy károkat okozott a virágzó és virágzás előtt álló gyümölcsfákban.