Miért sárgulhat a könnyezőpálma levele?

Agrofórum Online

Szeretnék választ kapni arra a kérdésre Önöktől, hogy miért sárgulhat a monsterám levele?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A könnyezőpálma, vagy más néven monstera (Monstera deliciosa) egy könnyen kezelhető szobanövény, melyet általában csak ritkán támadnak meg betegségek. A kártevők közül időnként megjelenhetnek levelein a pajzstetvek és a takácsatkák. A pajzstetvek jelenlétére akár maguk a rovarok, vagy az általuk ürített ragadós mézharmat is felhívhatja a figyelmet. A takácsatkák károsítása meglehetősen gyakori a téli időszakban más szobanövényeken is, hiszen a száraz levegő elősegíti felszaporodásukat. Jelenlétükről a levelek fonáki oldalán fellelhető finom, pókhálószerű szövedék, valamint apró szívásnyomok is árulkodhatnak. A fertőzött növényeket érdemesebb mihamarabb elkülönítve nevelni tovább, majd első körben csak enyhén szappanos szivaccsal vagy ronggyal letörölni róluk a kártevőket. A takácsatkák ellen a levegő párásításával is sokat tehetünk. Nagyobb méretű növények és erős fertőzöttség esetén érdemesebb azonban a kémiai védekezésre hagyatkozni, melyet jól átszellőztethető helyen végezhetünk el.

A levelek sárgulását a kártevők jelenlétén kívül gondozási hiba is okozhatja, mely lehet pl. a túlöntözés és a vízhiány hatása is, de a magas hőmérséklet és a fény-, valamint a tápanyaghiány is kiválthatja. A nem megfelelően öntözött egyedek esetében általában az alsóbb levelek sárgulása következik be leghamarabb. Túlöntözés esetében levélsárgulás, majd pedig azok gyors lehullása is megfigyelhető a növény gyökereinek fulladása miatt. Emellett arra sem árt ügyelnünk, hogy a könnyezőpálma világos helyen érzi magát a legjobban, de nem közvetlen napfénynek kitett helyen. Árnyékosabb helyre is tehetők, de levelei akkor nem lesznek annyira mutatósak.

A huzatot és a hőingadozást, valamint a rövid ideig tartó alacsony hőmérsékletet is képesek szinte károsodás nélkül átvészelni példányai, viszont télen se tartsuk huzamosabb ideig 12 °C alatti körülmények között. Az optimális hőmérséklet számára 18 °C körül alakul, ezért szobában nevelése során a téli időszakban különös tekintettel legyünk a növény fűtőtesttől való távolságára is. A tavaszi időszakban átültetését, esetleg hiányzó talajának visszapótlását érdemes elvégeznünk. A tápanyagok utánpótlásáról pedig a tavasztól őszig tartó időszakban szükséges legalább kéthetente gondoskodnunk.

Mennyire fontos a veteményesben a sor- és tőtávolság betartása?

2023. június 19. 05:37

Azt gondolnánk, hogy kőbevésett adat a sor- és tőtávolság, most egy kicsit más szemléletet fogok bemutatni, ami nálunk a gazdaságban is bevált.

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!

Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását?

2023. augusztus 20. 13:40

Kérem szépen segítségüket! Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását? Mit tegyek ellene?