Miért sárgulnak és lilulnak a zöldségpalánták levelei?

Agrofórum Online

Miért sárgulnak és lilulnak a saját nevelésű zöldségpalánták levelei? Mit rontottam el?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A palánták sárgulásának okát nem minden esetben könnyű meghatározni. Annak kialakulását tápanyag vagy tápanyagok hiánya, de a nem megfelelő környezeti körülmények is kiválthatják. A környezeti körülmények közül kiemelt szerepet kap a hőmérséklet szabályozása, a víz kellő mennyiségben történő kijuttatása. Az optimális hőmérséklet szempontjából különbséget kell tennünk a nappali és az éjszakai, valamint a fényszegény és napos időben szükséges hőmérséklet között. A lombleveles palántáknak, napos időben a 22-25 Celsius-fok körüli hőmérsékletet, míg borult időjárásnál és éjjel 15-18 fokot érdemes biztosítani.

Az öntözések során arra kell törekedni, hogy lehetőleg szobahőmérsékletű vízzel öntözzünk, a reggeli órákban, a gyors felszáradás elérése, így a gombás betegségek megakadályozása érdekében. Az elégtelen vízellátást jelzi a kis növények lankadása, míg a túlöntözés hatását leghamarabb a gyökerek mutatják meg barnulásukkal. A túlöntözést lyukakkal ellátott edényekbe való ültetéssel tudjuk elkerülni, de a közeg felső részének kiszáradásakor már mindenképp ajánlatos öntözni.

A tápanyaghiány-tünetek a palántákon minden esetben hamarabb mutatkoznak meg, mint a növények kifejlett korában. A nitrogén hiányát mutatja az alsóbb levelek sárgulása, a kálium nem elegendő rendelkezésre állása szintén az alsóbb leveleken, azok csúcsi részétől való sárgulásában mutatkozik meg. Az idős levelek levélnyelének irányából történő sárgulása a magnézium ellátottság zavarára utal. A felsőbb levelek sárgulása leggyakrabban a vashiány miatt alakul ki. A növények egészének, vagy egyes leveleinek lilulása a foszfor elégtelen felvételére utal. A palánták fejletlen gyökérzetükkel, főként a hideg talajból csak nehezen képesek a foszfor felvételére.

A palánták fejlődésének kezdeti időszakában érdemes a gyökérfejlődést foszfortúlsúlyos tápoldat kijuttatásával elősegíteni, de más tápelemeket tartalmazó komplex készítményt ugyancsak érdemes a kis növények számára juttatni.

A tápoldat elkészítése során ügyeljünk arra, hogy annak töménysége ne haladja meg a 0,2-0,3%-ot, mivel a nagy töménységben kijutatott tápoldat, főként nagyon melegben, a tűző napon levélperzselést okozhat! Ez azt jelenti tehát, hogy napos időben kisebb töménységgel, míg borult időjárás esetében pedig töményebb tápoldattal dolgozhatunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Palántázáskor miért nem kelnek ki a magok?

2021. február 24. 12:48

Palántanevelés céljából elvetett magvaim nem kelnek ki. Mi okozhatja a problémát?