Miért szárad ki kertemben a páfrányfenyő?

Agrofórum Online

A páfrányfenyő (Ginkgo biloba) jellegzetes leveleiről könnyen felismerhető, szerte a világon gyógyhatásáról ismert fafaj. Az egyik leghosszabb életű fa, akár ezer évesnél idősebb példányai is megtalálhatók.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Egyedei kezdetben lassan nőnek, kétlakiak, lombhullatók. Ültetésekor célszerűbb hímivarú példányt választanunk, ugyanis nőivarú fáin képződő termések kellemetlen szagúak. A kertészetek kínálatában mérsékeltebb mérettel rendelkező fajtáiból is választhatunk, melyek alkalmasak kisebb kertbe történő ültetésre is. Díszítőértékének köszönhetően vált népszerű parkfává, valamint tűrőképessége miatt sok országban utcai telepítésre is javasolják. Fái kiválóan alkalmazkodnak a stresszviszonyokhoz, magas toleranciája nagymértékben hozzájárult elterjedéséhez számos ország kertészeti gyakorlatában. A városi viszonyokkal szembeni ellenálló képességét több országban, például az USA-ban és Lengyelországban is bizonyították már.

A környezeti tényezőkre kevésbé igényes, a hókárt és a szelet is jól tűri, így a rosszabb körülményekkel is beéri, viszont a mélyrétegű üde talajt meghálálja. Ültetésénél érdemes arra tekintettel lennünk, hogy meleg, napfényes helyet válasszunk számára. Gyökerei képesek mélyre hatolni, ezért jó vízáteresztő képességű, levegős talajba ültessük egyedeit. Az enyhén savanyú homoktalajokat is kedveli, de a talaj magas mésztartalmát nem viseli el jól. Nagyfokú ellenálló képessége a rovarok okozta károkkal, valamint a gombás, vírusos és bakteriális betegségekkel, valamint az ózon- és kén-dioxid-szennyezéssel szemben is megmutatkozik.

Kutatások megerősítették azt is, hogy a páfrányfenyő érzékenysége viszonylag alacsony a kedvezőtlen városi körülményekkel szembeni sóstresszre egyaránt. A lehetséges környezeti hatások közül egyedeinél a savas esőkkel szembeni érzékenységét írták már le, illetve nagy gondot a nyáron tapasztalható aszályos időszakban elfelejtett vízpótlás okozhat, főként fiatal fái esetében. A több éves fák jól tűrik a szárazságot, az ültetés utáni első években azonban öntözzük rendszeresen a páfrányfenyőt, megelőzve ezzel kiszáradásukat.

Mi okozza a Gingko rendellenes fejlődését?

2020. május 19. 12:48

A kb. 10 éves Gingko fának szinte az összes ágán a levelek nagy része sérült. Olyan, mintha ki sem fejlődött volna a levél, vagy valami megrágta, vagy valamilyen betegség elsorvasztotta. Kártevőt, hernyót nem találtam rajtuk. Mi lehet a baj, és mivel lehetne orvosolni?

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?