Miért száradnak és halnak el a díszcseresznye hajtásai?

Agrofórum Online

Fiatal díszcseresznyefámnak, mely idén már ontotta virágait, hajtásai elszáradtak, elhaltak. Milyen betegsége lehet? Eddig még nem találkoztam vele. Számíthatok rá a következő években is?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei tavasz a moníliafertőzésről szólt. Sajnos a csonthéjas gyümölcsök (kajszibarack, őszibarack, meggy, szilva, cseresznye, mandula) mellett a hozzájuk közel álló, növénytani rokonságba tartozó növényfajokat is megfertőzik a Monilia laxa és a M. fructicola nevű virág- és hajtásfertőző gombák. A csonthéjas gyümölcsök mellett a Prunus dísznövényfajok is fogékonyak rájuk virágzásuk idején. Gazdanövényeik az egyre kedveltebb díszcseresznyék, a babarózsák és a törpemandulák is.

Ezek a gombák mindig virágzás alatt támadják meg a növényeket, virágokon hatolnak be a növénybe. Amíg egy fás növény fiatal, és még virágot nem fejleszt, nem esik áldozatul, addig nem képes a gomba fertőzni.

Ahogy a gyümölcsfáknál, úgy a díszfáknál is, mindig a virágzásuk idején uralkodó időjárás határozza meg a járvány kialakulását. Az idei tavasz tartósan extrém hűvös és csapadékos volt, a növények hosszú ideig vizesek maradtak, nem száradtak fel, ami kedvezett az éppen virágzó növényeknél a gomba behatolásának. A folyamatos esőzések miatt nem lehetett permetezni sem, emiatt alakult ki az erős moníliafertőzés.

Díszcseresznye moníliás hajtásszáradás
Díszcseresznye moníliás hajtásszáradás (fotó: a kérdező felvétele)

A díszcseresznyefájánál nem a virágfertőzés, hanem a hajtásfertőzés tünet alakult ki. Ez úgy történik, hogy a virágokon bejutó gombaspóra kicsírázik, belenő az új hajtásba, azzal együtt nő, és az okozza elhalását. Teljesen hasonló tünetek figyelhetők meg a gyümölcsfák fiatal elhaló hajtásainál is, mint az Ön fájánál. Ez a jól észlelhető kártétel bár feltűnő, de nem a legsúlyosabb gond. Ami sokkal veszélyesebb, hogy a gomba a törzs felé haladva nő az idősebb, megfásodott részek felé a faszövetben, és késleltetve annak elhalását idézi elő. Már ott is benne él a gomba, ahol még nem látszanak tünetek.

A hajtás- és vesszőelhalás kémiai úton nem kezelhető, nem gyógyítható. Visszavágással, a fertőzött részek levágásával tudjuk mentesíteni a fát. Az elhalt hajtásokat legalább 20 cm-es ép, egészségesnek látszó fás vesszővel együtt kell visszavágni, azaz csonkolni. A díszcseresznyefájára is ez a munka vár, mielőbb érdemes elvégezni, mert a gombafonál napról napra mélyebbre nő, késlekedés esetén egyre nagyobb részeket kell eltávolítani a beteg farészből.

A következő években fel kell készülnie a díszcseresznyefájának monília elleni virágzáskori permetezésére, megelőző védelmére, amihez a gyümölcsfáknál engedélyezett és hatásos gombaölő szereket ajánlom választani.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Gyümölcsösök virágzás után

2022. május 9. 06:38

A virágzás után a csonthéjas állományokból álló gyümölcsösökben megjelennek a csonthéjas monília (Monilia laxa) fertőzése nyomán hervadásnak, pusztulásnak induló hajtások is.

Hogyan és mivel védekezhetünk virágzás idején a monília ellen?

2025. március 17. 04:38

Hogyan és mivel védekezzek virágzás idején a monília ellen? Válaszukat előre is köszönöm!

Össze kell gyűjteni ősszel a gyümölcsmúmiákat?

2024. november 19. 04:39

Mik azok a gyümölcsmúmiák? Miért kell azokat összegyűjteni? Köszönöm a válaszukat!

Megfertőzte a kajszi virágait a monília - érdemes még permetezni?

2024. március 28. 04:36

Mit tudok tenni a kajszifámmal, szinte minden részén elhaltak a virágok, a monília megfertőzte. Nem tudtuk permetezni. Érdemes-e még permetezni, mit tehetek vele?