Szeretnék segítséget kérni. Batul almafa igen sok virágot hozott az idén, de az összes virág elszáradt és lehullott. Kérdésem, hogy mi ennek az oka?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A küldött képeken nem minden esetben láthatók a barnuló virágok teljesen tisztán, de a sziromlevelek barnulása, azok zárva maradása, úgynevezett rozsdagolyókká való száradása miatt a bimbólikasztó bogár kártételére következtetnék. E kártevő az almafák, de egyes esetekben a körte egyik jelentős tavaszi kártevője is lehet. Főként azon kertekben tud számottevő károkat okozni, melyek erdőkhöz közeli területeken helyezkednek el. A kártétel mértéke, vagyis a termésveszteség súlyos esetben elérheti akár a 70-80%-ot is.
A kifejlett alakok a fák közelében telelnek, pl. a fák kérge, növényi maradványok alatt. Már korán tavasszal előjönnek (március vége-április vége), megkezdik táplálkozásukat a fakadó rügyeken. Legnagyobb károkat a korán virágzó, illetve nyári almafajták esetén okoznak. A nőstények a még zárt virágbimbókon apró, kerek lyukat rágnak, majd pedig a bimbóba helyezik el tojásaikat, a lárvák pedig fejlődésük során (2-3 hét) felélik a virágbimbókat, a porzókat is károsítják, de a sziromlevél belső oldalán is hámozgatnak. A nőstények egy rügybe általában egy tojást helyeznek el, de egy nőstény, a mintegy egy hétig tartó tojásrakási időszaka alatt akár 50 db tojást is lerakhat.
A beteg bimbókból az imágók kb. május elején-közepén repülnek ki, majd pedig rövid ideig tartó táplálkozás után egész nyárra nyugalomba vonulnak, ezután már csak ősszel jönnek elő még egyszer táplálkozni, majd pedig októberben telelőre húzódnak. A telelés megkezdése előtt, szeptemberben, a fák törzsére helyezett hullámpapír övvel a következő évi kártétel mértékére következtetni lehet a behúzódó bogarak egyedszáma alapján. Kedvező áttelelést biztosít számukra a száraz és hideg tél, de a meleg tavaszi időjárás egyaránt.
Védekezés lehetősége
Tavasszal jelenlétüket igazolhatjuk a fák alá helyezett lepedővel, fóliával, ernyővel, mely felett a fák ágait megrázzuk és lepotyogó imágóit keressük (4-6 mm-es nagyságú, hosszú ormánnyal rendelkező, szürkés vagy vörösbarna színezetű bogarakat). Nagy egyedszám esetében a súlyos károk megelőzése érdekében kémiai védekezésre kell hagyatkoznunk, melyet még a fák bimbós stádiumában, a bimbókba való tojásrakás megelőzése érdekében kell elvégeznünk. A készítmények közül a Karate Zeon és a Decis, alma esetében házikerti körülmények között is felhasználhatók.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele