Miért száradt el és hullott le az összes virág az almafáról?

Miért száradt el és hullott le az összes virág az almafáról?

Agrofórum Online

Szeretnék segítséget kérni. Batul almafa igen sok virágot hozott az idén, de az összes virág elszáradt és lehullott. Kérdésem, hogy mi ennek az oka?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képeken nem minden esetben láthatók a barnuló virágok teljesen tisztán, de a sziromlevelek barnulása, azok zárva maradása, úgynevezett rozsdagolyókká való száradása miatt a bimbólikasztó bogár kártételére következtetnék. E kártevő az almafák, de egyes esetekben a körte egyik jelentős tavaszi kártevője is lehet. Főként azon kertekben tud számottevő károkat okozni, melyek erdőkhöz közeli területeken helyezkednek el. A kártétel mértéke, vagyis a termésveszteség súlyos esetben elérheti akár a 70-80%-ot is.

A kifejlett alakok a fák közelében telelnek, pl. a fák kérge, növényi maradványok alatt. Már korán tavasszal előjönnek (március vége-április vége), megkezdik táplálkozásukat a fakadó rügyeken. Legnagyobb károkat a korán virágzó, illetve nyári almafajták esetén okoznak. A nőstények a még zárt virágbimbókon apró, kerek lyukat rágnak, majd pedig a bimbóba helyezik el tojásaikat, a lárvák pedig fejlődésük során (2-3 hét) felélik a virágbimbókat, a porzókat is károsítják, de a sziromlevél belső oldalán is hámozgatnak. A nőstények egy rügybe általában egy tojást helyeznek el, de egy nőstény, a mintegy egy hétig tartó tojásrakási időszaka alatt akár 50 db tojást is lerakhat.

Alma virágainak elhalása
Alma virágainak elhalása (fotó: a kérdező felvétele)

A beteg bimbókból az imágók kb. május elején-közepén repülnek ki, majd pedig rövid ideig tartó táplálkozás után egész nyárra nyugalomba vonulnak, ezután már csak ősszel jönnek elő még egyszer táplálkozni, majd pedig októberben telelőre húzódnak. A telelés megkezdése előtt, szeptemberben, a fák törzsére helyezett hullámpapír övvel a következő évi kártétel mértékére következtetni lehet a behúzódó bogarak egyedszáma alapján. Kedvező áttelelést biztosít számukra a száraz és hideg tél, de a meleg tavaszi időjárás egyaránt.

Védekezés lehetősége

Tavasszal jelenlétüket igazolhatjuk a fák alá helyezett lepedővel, fóliával, ernyővel, mely felett a fák ágait megrázzuk és lepotyogó imágóit keressük (4-6 mm-es nagyságú, hosszú ormánnyal rendelkező, szürkés vagy vörösbarna színezetű bogarakat). Nagy egyedszám esetében a súlyos károk megelőzése érdekében kémiai védekezésre kell hagyatkoznunk, melyet még a fák bimbós stádiumában, a bimbókba való tojásrakás megelőzése érdekében kell elvégeznünk. A készítmények közül a Karate Zeon és a Decis, alma esetében házikerti körülmények között is felhasználhatók.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: károsít az almamoly és a lisztharmat

2022. június 29. 10:12

A rovarkártevőknek kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: több lesz a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. július 20. 09:16

A kórokozók most kevésbé képesek komolyabb fertőzést okozni, de néhány kártevő azért ebben a helyzetben is okozhat érzékeny károkat.

A vattaszerű csomókat az almafákon vértetű okozhatja?

2022. november 6. 04:37

A vattaszerű csomók az almafákon vértetű jelenlétére utalnak? Tudok most védekezni ellenük?

Hogyan ismerhetem fel a vértetűt az almafán?

2022. május 6. 05:36

A vértetű jelentős kártevő az almafákon. Miről ismerhetem fel ezt a károsítót? Hogyan védhetem meg az almafáimat a vértetűtől?