A bab levelein elszíneződő foltokat vettem észre. Miféle betegség jelent meg a növényen? Hogyan védekezhetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A babtermesztés során gyakran felmerülő problémát okoz a bakteriális betegség megjelenése. A babot két baktériumfaj is fertőzheti, melyek közül a pszeudomonászos betegség bokorbabon fordul elő, és a növény valamennyi növényi részén okozhat tüneteket. A levélen 2-3 mm nagyságú, kerek, majd később szegletes, vizenyős foltosodást okoz, ezek a foltok idővel beszáradnak, vörösbarna színűek lesznek. A foltok körül sárgulás is megfigyelhető, mely által a betegség jól azonosítható. A foltokban fehér, baktériumnyálka megjelenése is tapasztalható. A száron a foltok megnyúltak, vizenyősek, elbarnulók. A hüvelyen a barna foltok kb. fél cm-es nagyságúak, vörösbarnák, míg a magokon szabálytalan alakú, sárgásbarna elszíneződés tapasztalható meg a fertőzés nyomán.
A xantomonászos betegséget ugyancsak egy bakteriális fertőzés okozza, melynek nyomán szegletes, erek által határolt 2-3 mm-es nagyságú foltok keletkeznek. A foltokat keskeny, sárgászöld udvar övezi, majd idővel beszárad a folt és barna színű lesz. A foltok össze is folyhatnak, mely által a levelek rongyolódnak. A száron megnyúlt, elbarnult, vizenyős foltok képződnek. A hüvelyen is kerek, fél cm nagyságú foltok jelennek meg, melyek vörösbarna színűek, emellett baktériumnyálka képződése is megfigyelhető a hüvelyen és a magokon egyaránt.

A pszeudomászos betegséggel szemben a legtöbb hazai forgalomban kapható fajta ellenállónak tekinthető. A xantomonász ezáltal gyakrabban előforduló faj, esetében ugyancsak a legfontosabb fertőzési forrás a vetőmag. A baktérium a mag belsejében, a maghéj alatt fenn tud maradni, életképességét pedig több évig is meg tudja őrizni. A beteg magból fejlődő kis növényekről a baktériumnyálka által hamar tovább tud fertőzni a betegség, terjedése víz és szél által is lehetséges.

Kiemelt szerepe van tehát az egészséges vetőmag használatának, mellyel a betegség súlyos kialakulása kerülhető el. A sűrű vetés ugyancsak kedvez terjedésének, így a tőtávolság betartásával, szélirányba történő sorkialakítással is sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Továbbá fontos az is, hogy a növényeket kis vízadagokkal, a reggeli órákban öntözzük a gyors felszáradás érdekében.
A korai fertőzés a növények 2-3 lombleveles korban történő permetezésével akadályozható meg, melyet 6-7 lombleveles korban, majd virágzás előtt és után, valamint a terméskötődéskor, vagyis legalább 10 naponta ismételni szükséges. A baktériumok ellen csak a réz hatóanyagú készítmények felhasználásával tudunk eredményesen védekezni. A permetezés tervezésekor minden esetben tartsuk be a készítményre vonatkozó élelmezés-egészségügyi várakozási időt!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele