Miféle kártevők támadták meg a magról nevelt mangót?

Agrofórum Online

Korábban több mangót is neveltem magról, nagyjából 25-30 cm magasra nőttek. A növények azonban napról napra gyengébbé váltak a megfelelő gondozás ellenére. Leveleik elszáradtak, lehullottak, a tápoldatozás sem segített. Később a felnagyított képen látható apró, gyors mozgású rovarokra lettem figyelmes a talajban és a növény körül. A távozásuk reményében próbálkoztam a föld időszakos kiszárításával és az átültetéssel is, azonban egyik sem bizonyult hatékonynak. Végül a legjobb állapotban lévő növényemet egy tápanyagban gazdag, tőzeggel kevert talajba ültettem. Meg is jelentek rajta friss hajtások, de végezetül ez a palánta is a korábbiakkal azonos sorsra jutott. Néhány hete ültettem el két fiatal, szintén magról csírázott palántát a fent említett talajba, de sajnos ugyanazok a rovarok ismét megjelentek a fiatal növények körül. Mik lehetnek ezek és hogyan tudnám megóvni tőlük a növényeimet?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírása és a küldött kép alapján tőzeglégy károsítására következtetek. A tőzeglegyek sajnos rövid időn belül, észrevétlenül képesek felszaporodni és jelentős károkat okozni. Legtöbb esetben már csak a keletkezett kár figyelhető meg a növényen, esetleg a növény közege körül repkedő apró, muslicaszerű, fekete színű, hosszúkás testű kártevők jelenléte válik feltűnővé.

A kártételt a növény közegében fejlődő lárvák okozzák, hiszen képesek a növények gyökereinek jelentős részét is elfogyasztani, megrágni. A gyökér károsodása miatt a növények tápanyag- és vízellátása is korlátozódik, így fejlődésük is lassul, megáll, súlyos esetben pedig a növény elpusztul. Lakásokba való betelepedésük akár új és fertőzött növények behurcolásával, de akár tőzeglegyeket is tartalmazó, új közeg vásárlásával és felhasználásával is lehetséges. A gyors felszaporodás következtében általában nemcsak egy, hanem valamennyi növény fertőzötté válik idővel. 

Apró károsító a mangó talajáról
Apró károsító a mangó talajáról (fotó: a kérdező felvétele)

Védekezés lehetőségei

A tőzeglégy elleni védekezés fontos alapját képezi elsősorban annak megelőzése, hogy otthonunkba bekerüljön, így újonnan vásárolt, ajándékba kapott növényeinket érdemes előzetesen, legalább néhány hétig külön helyiségben tartani. A túlöntözés elkerülésével élettevékenységük akadályozható meg, hiszen a lárvák főként a közeg korhadó részeivel táplálkoznak. Nyirkos talajban kedvezőbb számukra a szaporodás, ilyen körülmények között már jelentős gyökérkártevővé is válnak. A talaj részleges kiszárítása jó módszernek számít az ellenük való védelemben, viszont a jelentős gyökérsérüléssel rendelkező növények esetében azok kiszáradása is bekövetkezhet. Ajánlatos inkább az egyenletes és a rendszeres öntözésre hagyatkozni, a növények közegét pedig nem kiszárítani.

A talajcsere, illetve a növények gyökereinek lemosása is jó ötlet, viszont ebben az esetben minden, azonos helyiségben lévő növényt át kell ültetni, az ismételt fertőzést csak így lehet elkerülni. Szobai körülmények között a permetezés nem ajánlható, azzal egyébként is csak a kifejlett legyek egyedei lennének pusztíthatók. Erős fertőzés kialakulásakor a leghatékonyabbak a növények beöntözésével lehetünk, melyet felszívódó, pl. Mospilan készítmény felhasználásával végezhetünk el. Egy kezeléssel általában nem érünk el kellő eredményt, így 7-10 naponta, legalább három alkalommal ismételjük meg a kezelést, így érve el a kártevő lárváinak pusztulását.

Kiemelt kép: Pixabay

Fókuszban az almalisztharmat

2018. május 24. 10:42

A gyümölcsösök aktuális növényvédelmi problémáira és a lehetséges megoldásokra hívjuk fel a szakemberek figyelmét szakcikkünkben.