Növénytermesztés
Fizetett tartalom
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Fókuszban az almalisztharmat

Fókuszban az almalisztharmat

A gyümölcsösök aktuális növényvédelmi problémáira és a lehetséges megoldásokra hívjuk fel a szakemberek figyelmét szakcikkünkben.

A betegségek közül az almalisztharmat járványos fellépése a fogékony fajtákban (Idared, Jonathan) általában komoly gondot okozhat az almatermesztők számára. Az eddig almalisztharmatra nem fogékony fajták (Gála, Golden) levelein is megjelenhetnek a betegség tünetei, sőt a toleráns „ Re” és egyéb rezisztens fajtákon is szokatlanul erős levélfertőzöttség alakult  ki az elmúlt években. A gyakorlati tapasztalatok alapján az almalisztharmatnak egy agresszívebb változata van jelen évek óta a régióban, ami átgondoltabb és összetettebb védekezést igényel a növényvédelmi szakemberektől.

A Sumi Agro néhány kínálatából kiemelkedik a Cyflamid lisztharmat elleni fungicid, amely egy originális hatóanyag család (amidoxim) első tagja. Egyedülálló hatásmechanizmusa révén látványosan és gyorsan fejti ki hatását az almalisztharmat ellen 0,3-0,5 l/ha dózisban. Rezisztencia törő hatása révén kiváló rotációs partnere a triazoloknak és az SDHI fungicideknek.  A Cyflamid különös előnye, hogy öt ponton avatkozik be a gomba életébe, így a lisztharmat ellen minden növekedési stádiumában hatékony. Ez a tulajdonsága teszi lehetővé, hogy a virágzástól a vegetáció végéig bármikor kijuttatható évi két alkalommal, akár egymás után is 10 nap körüli permetezési fordulóval. Ez a rugalmas kijuttatás teszi lehetővé, hogy kihasználjuk a készítmény akár preventív (megelőző), akár kuratív (gyógyító) hatását. A Cyflamid kiváló mélyhatása mellett erőteljes gázhatással is rendelkezik, emiatt sűrű ültetvényekben is nagy hatékonyságot mutat, és a permetezés befejezését követően két órával már csapadékálló.

A csapadékos májusi időjárás kedvez a ventúriás varasodásnak A járvány kialakulásának megelőzésére a zivatarok után szükséges elvégezni a gombaölő szeres védekezéseket, kiemelten a Tiuram Granuflow gombaölő szer alkalmazható több alkalommal is. A jól bevált kontakt gombaölő szer több ponton támadja a varasodás kórokozóját, ezért rezisztencia nem alakult ki ellene sehol a világon. Betakarítás előtt 35-40 nappal kipermetezve 3 kg/ha dózisban elősegíti a gyümölcs színeződését.

Az állati károsítók közül a takácsatkák jelenthetik a legnagyobb problémát, különösen a sűrű, vízhajtásokkal zsúfolt fákon a permetlé nem képes megfelelően befedni minden levelet. Ilyen esetben csak részleges hatást lehet elérni az atkák ellen.  Ezért a felszaporodás kezdetén célszerű védekezni a tojásölő hatással is rendelkező Nissorun készítménnyel, hogy minél korábban mentesüljenek az almafák az atkáktól. Ha ezzel elkéstünk, akkor az Ortus atkaölő szert javasoljuk 1 l/ha dózisban, amely a lárvák, a nymfák és a kifejlett alakok ellen hatásos, rövid 4 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idő mellett.

Az ültetvényben a levéltetvek, a levélaknázó és a gyümölcsmolyok ellen két alkalommal is lehetséges védekezni a felszívódó hatású Mospilan 20 SG-vel. A méhekre nem jelölésköteles rovarölő szer kiválóan beilleszthető a védekezési technológiába a vegetáció során bármikor, akár virágzáskor is. Hosszú hatása révén kiváló rotációs partnere a fejlődésgátló inszekticideknek.

A korszerű, intenzív almaültetvények visszatérő problémája a tősarjak folyamatos képződése, melyek eltávolítása a vértetvek miatt különösen indokolt. Erre ad megoldást almában a Kabuki.  A gyomirtó szer a tősarjakra kipermetezve 0,8 l/ha dózisban azok gyors elszáradását okozzák, de a kétszikű gyomok is elpusztulnak a kezelés hatására.

2018 tavaszán a legtöbb almaültetvényben bőséges volt a virágzás, ráadásul elkerülte hazánkat a virágzáskori fagy. Ennek következtében a legtöbb virág megtermékenyült, az intenzív almás kertek szinte mindegyikében ritkításra volt szükség. Az extrém meleg időjárás hatására a virágzási idő rendkívül rövid volt, mindössze egy hétig tartott, így a legelső – fővirágzáskori – ritkításra  alig néhány  óra állt rendelkezésre.

Ezért is alkalmazták sokan a Sumi Agro gyümölcsritkító készítményét az Exilist, melyet a gyümölcsök 5-15 mm nagyság elérésekor kell kijuttatni. A benziladenin hatóanyagú Exilis a gyümölcsritkítás mellett az egyenletesebb termőrész berakódást és az alternancia csökkentését is elősegíti, ami az intenzív almatermesztés esetén rendkívül fontos.

A gibberelin (GA4/7) hatóanyagú Novagib sziromhullástól kezdve 3-4 alkalommal kijuttatva hatékonyan véd a parásodástól és elősegíti a következő évi virágzást.

A korszerű almaültetvényekben a stabil termőegyensúly   fenntartása sok odafigyelést igényel a termelőktől, amihez a Sumi Agro készítményei megoldást jelenthetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

SAATEN-UNION gabonafajták: aki nálunk keres, az talál is

2024. július 26. 16:10

Akár a minőség, akár a mennyiség, akár speciális tulajdonságok állnak a termesztés fókuszában, portfóliónkban mindenki megtalálja a megfelelőt.

Syngenta őszi káposztarepce hibridek minden körülményre 2024-ben is

2024. július 26. 10:10

A sikeresebb repcetermesztést sok tényező nehezíti, melyek közül többre nem is tudunk hatást gyakorolni, de az egyik legfontosabb elem, a hibridválasztás, a gazdálkodó kezében van.

Kitekintés a kukorica őshazájába

2024. július 25. 12:10

A kukorica termesztésének környezetre gyakorolt hatása, a kártevőkkel, betegségekkel kapcsolatos növényvédelmi igénye, valamint magas tápanyag-szükséglete, a nemesítésében alkalmazott módszerek következtében gyakran kétségek övezik. A Magyar Kukorica Klub Egyesület idei tanulmányútja során a kukorica őshazájába látogatott el.

Megérkezett az 1. vírusrezisztens hibrid árpa – az SY Zoomba, valamint egy örök gyémánt, az SY Moovy a Syngenta 2024-es portfóliójába

2024. július 22. 11:40

Ezeknek az újdonságoknak köszönhetően többé már nem kell félniük a gazdáknak a korai vetéstől és a vírusnyomástól!

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Tűzelhalás betegségre számíthatunk az almatermésű gyümölcsösökben

2019. április 13. 08:36

A kórokozó baktérium korábban zárlati (karantén) státuszú volt, ami ellen hatóságilag irányított, kötelező védekezést kellett folytatni valamennyi termelőnek. A betegség ellen ma is szükséges fellépni, de a növényvédő szeres kezelések csak pontos időzítés és megfelelő kijuttatás mellett biztosítanak védelmet.

13 forintos alma – ebből demonstráció lehet almalé helyett

2018. augusztus 21. 07:45

A Magosz elnöke szerint csak az „őrült profitéhség” indokolja a léalma indokolatlanul alacsony felvásárlási árát.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!