Kertemben található dísznövények közül több fán is észrevettem vattaszerű képződményeket, melyekben rovarokat is találtam. Mi lehet ez? Mit tegyek ellene?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) egy polifág, vagyis sok tápnövénnyel rendelkező károsító. Jelenlétét ezáltal hazai körülmények között számos növényfajon megfigyelték már.
A dísznövények közül gyakran előfordul pl. vadgesztenyén, juharon, kőrisen, akácon, platánon, de cserjéken pl. fagyalon, galagonyán, somon, mogyorón, fügén, babérmennyen és rózsán is találkozhatunk vele. Többek között a liánnövényeket, mint a borostyánt, vadszőlőt és lilaakácot is kedveli. A gyümölcsfajok közül az alma, őszibarack, kajszi, szilva, cseresznye, meggy, dió, és a szőlő egyaránt tápnövénye. A díszfák, díszcserjék hajtásain és levelein szívogatásukkal főként a növények díszítő értékét csökkentik, amit az ürülékükön, vagyis a mézharmaton megtelepedő korompenész okoz. Mindellett táplálkozásuk közben nagy mennyiségű növényi nedvet is vonnak el a növényektől, mellyel kondíciójukat romlását is eredményezik.
Az amerikai lepkekabóca lárvái a tavasz végén, nyár folyamán a fás szárú növények friss hajtásain, a levelek fonáki oldalán az erek mentén élnek. Jelenlétüket a lárvákon lévő fehér színű viaszszálak, valamint a viaszváladék jelzi. A kifejlett egyedek 5-8 mm nagyságúak, szürke színűek. Szárnyukon sötétszürke pontok figyelhetőek meg. Az imágók a fiatal hajtásokon, vesszőkön folytatják táplálkozásukat, többnyire nyár végén, augusztustól figyelhetőek meg nagyobb tömegben. Nem csak kifejlett egyedei, hanem lárvái is zavarás hatására pattanva menekülnek. A lepkekabócának évente egy nemzedéke fejlődik, a nőstények petéiket a fás szárú növények kérgébe helyezik, ahol tojásaik áttelelnek.
A tüneteket mutató részek folyamatos levágásával, összegyűjtésével és megsemmisítésével egyedszámuk nagyobb mértékű elszaporodását előzhetjük meg. Az olajos tartalmú lemosó permetezéssel a fás részeken telelő tojások számát gyéríthetjük. A kémiai védekezés során a lárvák, valamint a kifejlett alakok ellen felszívódó hatású készítmények alkalmazásával lehetünk hatékonyak pl. acetamiprid. Az elhúzódó lárvakelés a több alkalommal elvégzett permetezést is indokolttá teszi.