Dáliagumók kiásása közben találtam a képen megküldött betegséget. Mik lehetnek a furcsa alakú levelek egy csomóban? Nem minden tőnél találhatók meg ezek.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A dália nem gyakori betegségéről van szó, magyar elfogadott neve nincs is, viszont az előidéző kórokozója ismert, a Rhodococcus fascians baktérium. Szabadon megfogalmazva fokozott levélképződés betegségnek lehet nevezni. Angol neve leafy gall. Számos lágyszárú növény szárán és gyökerén fordul elő, és azokon csoportosan, nagy tömegben képződnek egymáshoz rendellenesen szorosan a rügyek. A tömören növő (burjánzó) rügytömeg a növény hormonháztartásának megbomlására utal az adott területen, amit a baktérium fertőzése okoz.
A gubacsszerű rügyekből növő hajtások torzultak, egymáson, egymásra nőnek, azokból értékes, virágot fejlesztő hajtások nem fejlődnek. A R. fascians okozta betegséggel, hasonló tünetekkel, gyakran lehet találkozni elsősorban kertészeti növényeknél, mint például a krizantém, lednek, dohány, muskátli és földi eper.
A baktérium mindig sebzéseken keresztül fertőzi a növényt, a vágási seben történő behatolás után 2-3 évi tünet nélküli lappangást követően is megjelenhetnek a tünetek, addig rejtetten él a fertőzött növényben.
Gyógyítani nem, csak megelőzni lehet a fertőzést. Ha a betegség tünetei fellépnek, a fertőzött tövet, valamennyi gumójával és teljes gyökérzetével emelje ki a talajból, és pvc zsákban összegyűjtve helyezze a szemétbe, ne komposztálja! A területen 3 évig egyéves kétszikű növényeket ne termesszen, lehetőleg csak egyszikű növényekkel (gyep, gabona) hasznosítsa a területet!
A dálián előfordul egy másik betegség, az agrobaktériumos golyva (Agrobacterium tumefaciens), melynek tünetei kissé hasonlóak. Ez a kórokozó egy kifejezetten polifág baktérium, mely szintén sebzésen keresztül hatol a dáliába. A gyökérgolyva különböző méretű, egyenetlen felszínű (karfiolhoz hasonló) daganat, mely kezdetben világos, puha, később megfásodik, színe barnára vált. Alakja és felszíne alapján könnyen elkülöníthető a dáliagumóktól. Dálián kívül a gyümölcs- és díszfákat, az egyéves lágyszárú zöldségféléket, dísznövényeket is megfertőzi, azok is gazdanövényei. Az agrobaktériumos golyva okozta daganaton nem fejlődik rügy, hajtás vagy levelek. A fertőzött növény nem rohad el, szártöve színe nem változik, viszont növekedése lelassul, visszamarad.
Gyökérgolyva baktériuma is sebzéseken át hatol a növénybe, és növényi maradványokon 4-5 évig is életben marad a talajban és fertőz. A baktérium eszközök, szerszámok felszínén, termesztőedényekkel is terjed, és fertőzött dália gumókkal szintén. Megbetegedett gumók, növények nem gyógyíthatók, a betegség elleni védekezés a megelőzésre alapoz. Védekezésnél a baktérium terjedését kell megelőzni a beteg növénnyel érintkezésbe kerülő eszközök folyamatos fertőtlenítésével (hypós oldat).
Kiemelt kép: Pixabay