Mi okozza a daganatos elváltozást az aranyvesszőn?

Agrofórum Online

G. Mária kérdése: Aranyvessző bokrom hajtásain furcsa tumorok jelentek meg. Mi okozza ezt az elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Az aranyvessző kedvelt dísznövény kora tavasszal kertekben, parkokban szép élményt biztosít és levágott vesszőjét télen lakásban is meghajtathatjuk, dúsan virágzik.

Hajtatott aranyvessző

Az aranyvessző (Forsythia x intermedia) hajtásán Agrobakterium okozta tumor látható.  Az Agrobakterium polifág (sok tápnövényű) kártevő, talajban élő baktérium. A baktérium a növény edénynyalábjaiba is eljut, és a hajtás apró repedésein át a kéregszövetbe kerülve daganatok (golyva) képződését indítja meg. A golyva belsejében az edénynyalábok torzulnak, ezért a víz és tápanyagellátottság zavart szenved. Az Agrobakterium fertőzés következtében a hajtáson és a vesszőn észlelhetők a tünetek. A hajtáson apró, sima felületű, sárgászöld, puha és egymásba olvadó daganatok mutatkoznak. A daganat a vesszőn karfiolszerű, barna és kemény. Kezdetben belül lágy, szürkésfehér sima felületű, borsó nagyságú. Később növekszik, elfásodik, megbarnul, érdes felületű lesz, dió, ököl nagyságúvá válik. Súlyos esetben a beteg növény sárgul, sínylődik, fejlődésben elmarad, rövidebbek a hajtások, világosabbak a levelek.

Agrobaktériumos tumor az aranyvesszőn

Ez a kórokozó nemcsak az aranyvesszőn, hanem sok más növényen, gyümölcsfák gyökerén, szeder, málna és szőlő vesszőjén stb. is okozhat gondot. A megtámadott növény előbb-utóbb elpusztul. A fertőzési forrásai a talaj és a beteg növények. A baktérium a talajból a növénybe a gyökérsebeken keresztül jut, tipikus sebparazita. Ezzel magyarázható, hogy a golyvás vesszők eltávolítása után a sebzett növényrészeken a következő évben új daganatok keletkeznek. A kórokozó a letermett vesszők eltávolításakor növénynedvvel is átvihető.

Megnövekedett agrobaktériumos tumor aranyvesszőn

Védekezés:

Kerülni kell a sérüléseket. A beteg tövekről szaporítóanyagot nem szabad szedni. Az aranyvesszőn amint észrevesszük a golyvát, azt el kell távolítani, a metszőolló vágási felületét alaposan meg kell tisztítani (fertőtleníteni), hogy az agrobaktériumot ne vigyük át másik növényre. Súlyos esetben a beteg növényeket el kell távolítani.

Mi okozhatja a faszövet barna színű elváltozását a diófa oltványnál?

2022. április 10. 09:36

Diófa oltványomnál a vezér vessző felső része elhalt. Visszametszettem, a belsejében barna elszíneződés látszott. Mit tudok tenni, vegyem ki a fát vagy tudom valamivel kezelni?

Talajélet: egysejtűek

2021. december 30. 06:36

A mikrofauna szerepe elsősorban a nyers szerves anyagok elbontásában és a talaj felvehető nitrogénkészletének gyarapításában jut kifejezésre.

Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

2023. március 18. 04:36

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.

Tehetek valamit a borostyán levelein látható sötétbarna foltok ellen?

2024. április 28. 04:39

Tavaly erősen visszavágtam a borostyánt, mivel elhatalmasodott. Most viszont levelein sok sötétbarna folt látható. Korábban még nem láttam hasonlót. Mi okozta, tehetek-e valamit ellene?