Miként neveljem a paradicsompalántákat, hogy ne legyenek gyengék, megnyúltak?

Agrofórum Online

Paradicsompalánták nevelésébe fogtam, életemben először, cérna vékonyak lettek. Lakásban vannak, hogyan neveljem, hogy fel is tudjam használni őket majd a kertben?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A meleg, fűtött, napos lakás nem elegendő a palántaneveléshez. Ismerni kell a növény hőmérsékleti igényét, és hasznos, ha tudja, hogy a nevelésre szánt növény, jelen esetben a paradicsom, magjai csírázásakor, szikleveles korában, majd valódi leveles állapotában más-más hőmérsékletet kíván. Tehát az a kellemes meleg, amiben szívesen tartózkodunk a lakásban, a paradicsom nem minden fejlődési szakaszában előnyös, és káros hatást gyakorol a kis növényekre.

A paradicsom növények hőmérsékleti optimumát, tehát azt a hőmérsékletet, aminél a növény növekedése, fejlődése ideális, fejlődési szakaszonként a következőkben határozták meg:

  • csírázás alatt 22 + 7, azaz 29 0C;
  • kibújás után, szikleveles korban  22 – 7, azaz 15 0C;
  • lombleveles korban, ez már a fejlett palántát, vagy kiültetésre alkalmas palántát jelenti, 22 0C , ez borús időjárásra vonatkozik;
  • az ajánlott optimális hőmérsékleti érték alatti vagy feletti 7 fokos eltérés a palánták növekedését nem befolyásolja, ellenben az optimum érték alatti vagy feletti 14 Celsius-fokos eltérés már a növekedést leállítja, tehát káros;
  • az éjszakai hőmérséklet a nappali optimum alatt legyen mindig 5-7 0C-kal.

Ha végig olvassa a felsoroltakat, be kell látnia, hogy az egyenletes 20-22 0C-os szobai hőmérséklet nem ideális a paradicsompalánták számára.

Gyenge paradicsommagoncok (fotó: a kérdező felvétele)

A növények igényénél melegebb nevelési körülmények, és a tél végi fényhiány, valamint a magoncok fokozott öntözése idézi elő azok túlzott növekedését, megnyúlását: gyorsabban nőnek, mint ahogy kellene. A palánták szárai vékonyak, hosszúak, elgörbülnek, és előbb-utóbb lefekszenek a talajra, mivel gyengék, és nem bírják megtartani a szikleveleket sem.

Megnyúlt, gyenge palánták (fotó: a kérdező felvétele)

Mit tud tenni a palánták megmentése érdekében? Március végére már gyakran a kinti hőmérséklet megközelíti a lakásban mért értékeket, ilyenkor néhány órás időszakra a palántákat hasznos kitenni védett helyre a szabadba, nem tűző napra, félárnyékba. A szél, a légmozgás, a szabad, szárazabb levegő a palánták anyagcseréjét kedvezően befolyásolja, a növények laza, vizenyős szövete megváltozik, kompaktabbá válik, a szárszövetek erősebbek, rugalmasabbak lesznek. 

A lakásban nevelés alatt az éjszakai alacsonyabb hőmérsékletet mindenképpen biztosítsák a palánták számára, a helyiséget napközben is szellőztessék. Keressenek nekik olyan helyet a lakásban, ahol hosszú ideig biztosítva van a megfelelő világosság, az öntözést visszafogottan folytassák, kerüljék a túlöntözést.

A felsoroltakat alkalmazva életerős palántákat tud nevelni a saját és a család örömére.

Kapcsolódó cikk:

Paradicsom hőigénye és a hőmérséklet szabályozása

Érdemes az uborkát állandó helyre vetni, vagy inkább palántázzuk?

2025. március 23. 04:38

Érdemes az uborka magjait állandó helyre vetni, vagy jobb inkább előzetesen magjaiból palántát nevelni? Köszönöm segítségüket!

Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

2024. március 24. 04:39

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

Hogyan termeszthető a házikertben görögdinnye?

2023. április 7. 04:39

Termeszthető a kertben is görögdinnye? Amennyiben igen, akkor az is érdekelne, hogy hogyan valósítható meg?

Miért penészednek be a kikelt apró paradicsomok?

2024. február 29. 04:38

Kérem szépen gyors segítségüket, mert penészednek a frissen kikelt, apró paradicsomok. Mi lehet a probléma?