Az lenne a kérdésem, hogy hogyan termeszthető hatékonyan a fokhagyma kerti körülmények között? Mire érdemes különösen figyelni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A fokhagyma egy nagyon fontos zöldségnövénynek tekinthető, hiszen elengedhetetlen alapanyagunk számos étel elkészítése során. A vöröshagymához hasonlóan, kertben való termesztése sem lehetetlen feladat, ennek ellenére viszonylag kevesen termesztik kerti körülmények között.
A fokhagyma közepes hőigényű növényfaj, fejlődésének kezdetén, a tavaszi időszakban, vagy őszi ültetés esetén szintén, akár alacsonyabb hőmérséklettel is beéri. A vegetációs időszakban, fejlődéséhez már magasabb, 18-20 Celsius-fok az optimális számára, míg az érés előtti időszakban kívánja a legmelegebbet, 25 fok körüli hőmérsékletet.
A legtöbb vízre a kihajtás időszakában van szüksége, de csapadék hiányában érdemes öntözéséről is gondoskodni, hiszen ezt minden esetben nagyobb termésmennyiséggel hálálja meg. A talaj szerkezetét tekintve nem mondható igényes növényfajnak, viszont a tápanyagokra nagyobb szüksége van fejlődéséhez, mint a vöröshagymának.
Szaporítás céljából csak a tökéletesen beérett, egészséges, kellő méretű hagymákat használjuk fel! A hagymák ültetése előtt minden esetben szükség van a szaporítóanyag átválogatására, a megtöppedt, penészes, kártevőktől és betegségektől szenvedő hagymák kidobására. A fokhagyma ültetését csak olyan talajba végezzük el, mely gyommentes, megfelelően előkészített, aprómorzsás szerkezetű. A fokhagymák ültetését két időpontban: ősszel, októberben, vagy kora tavasszal, márciusban szokás elvégezni.
A fajtaválasztás során ügyeljünk arra, mely időszakban alkalmas az adott fajta ültetésre! Az ültetés mélységét a talaj kötöttségéhez kell igazítani, kötöttebb talajon mélyebb, míg lazább talajon sekélyebb ültetést végezzünk (3-6 cm). A tőtávolság 8-10 cm-es, a sortávolság pedig legalább 25 cm széles legyen. A vegetációs időszakban a fokhagyma ápolása öntözésből, a gyomok eltávolításából és kapálással történő talajlazításból áll. Az érést jelzi, ha a növény levele megbarnul, elszárad, a fokhagyma külső borítólevelei pedig papírszerűen elvékonyodnak. Kora tavaszi ültetésnél július elején, míg őszi ültetés esetében június második felétől takaríthatók be termései.
Kiemelt kép: Pixabay