Mikor és hogyan kell metszeni a bodzát?

Agrofórum Online

Egy jó kondícióban lévő fa esetében a metszés során a fás részek több mint 50%-át eltávolítjuk, így érhető el a következő évi hajtások növekedése, megújulása.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A bodza metszését minden évben, rendszeresen el kell végeznünk annak érdekében, hogy a fák termőegyensúlyát fenntartsuk. Az elmaradt metszés a fák túlzott mértékű elsűrűsödéséhez vezet, így a fákon a virágzatok, ezáltal a termések mennyiségének csökkenése is bekövetkezik. Egy jó kondícióban lévő fa esetében a metszés során a fás részek több mint 50%-át eltávolítjuk, így érhető el a következő évi hajtások növekedése, megújulása.

Erős metszés során a bodza kiválóan megújul, azonban a sok vessző meghagyása, a túlterhelés rossz hatással van rá. A bodza a legnagyobb és legjobb minőségű gyümölcseit mindig az éves vesszőkön hozza. A kettő éves, vagy annál idősebb gallyakon csak kevesebb, kisebb, apró bogyókkal telt ernyők alakulnak ki. A metszés optimális időpontja a szüret utáni időszakban, szeptemberben vagy októberben lenne, erre azonban legtöbbször csak a tél folyamán kerül sor. Ekkor is nyugodt szívvel végezhető metszése a fagymentes napokon, melynek előnye, hogy lombozat hiányában jobban átlátjuk, mely részeket szükséges eltávolítanunk.

A bodza metszésének módja a fa kialakításától, koronaformájától függetlenül visszametszés nélküli szálvesszős módszerrel történik. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy a meghagyott vesszők végét ne metsszük vissza, a felesleges részeket pedig tőből távolítsuk el. A metszés során azokat a vesszőket érdemes meghagyni, melyek vastagsága legalább 1,5-2,5 cm között van, vagyis ceruza vastagságúak, illetve 2 méter hosszúságúak és egészségesek. Elhelyezkedés szempontjából a függőlegesen legalább 45 fokos szögben állókat hagyjuk meg, az egymástól való távolságuk legyen legalább 35-40 cm, szellősen, jól elosztva.

Az ilyen vesszőkről a betakarítás könnyebb, hiszen a termés súlya alatt meghajlanak. A metszés alkalmával távolítsuk el a gyenge, laposan növő, erősen feltörő, beteg, letört vesszőket és az egy évesnél idősebb, un. letermett gallyakat. A tőben 2 cm-es vastagságot meghaladó függőlegesen felfelé álló hajtások eltávolítása is indokolt. A munkálatok végeztével érdemes a nagyobb sebek kezelése, a törzs megtisztítása és a sarjak eltávolítása.

Mikor kell metszeni a kajszifát?

2022. február 28. 17:44

Gyümölcsfák téli metszését rügypattanásig szokták befejezni. Mi az oka, hogy a barackfáknál rügypattanás után, virágzásig ajánlják a szakemberek a metszési munkát?

Érdemes megmenteni a földön elfekvő törzsű birsalmafát?

2025. március 1. 04:38

Tavaly vásárolt kertünkben egy idős birsalmafát is „találtam”, nagyon furcsa alakja van, sok egymás melletti törzzsel rendelkezik, amik többsége elfekszik a földön. Termése finom, bár kevés érett be, többsége barnán elrohadt. Hogyan hozhatom helyre a fát? Egyáltalán érdemes?

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

2021. március 3. 10:38

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.

Januári tennivalók a kertben

2023. január 2. 09:39

Január a kertészkedési év kezdete – az újrakezdés, a megújuló energiák és az előttünk álló tizenkét hónap nagyszabású terveinek ideje.