Mikor és hogyan teleltessük a muskátlit?

Agrofórum Online

Kérem szépen szaktanácsukat! Mikor és hogyan teleltessem a muskátlit?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli teleltetését rendszerint a fagyok beállta előtt végezzük el. A mínusz 1-3 fokot még könnyen elviselik a muskátlik, de a tartós fagyot megelőzve mindenképp a teleltetésre kiválasztott helyre kell vinnünk növényeinket. A tövekről előtte le kell vágni a száraz, beteg leveleket, mert ezekkel együtt a kórokozókat és a kártevőket is behurcolhatjuk. A virágok és a bimbók eltávolítsa egyaránt fontos, hiszen ezek a generatív részek töveinket a téli hónapokban csak legyengítik.

A muskátlis cserepeket és balkonládákat semmiképp se helyezzük fűtött körülmények közé. 15 fok feletti hőmérsékleten a növények ahelyett, hogy pihennének, tovább fejlődnek, felnyurgulnak és lehullajtják leveleiket. A telelés helye lehet lakásban, lépcsőházban és garázsban is, a lényeg, hogy a hőmérséklet alacsony, 5-10 fok közötti legyen. A hely emellett lehetőség szerint legyen világos és száraz levegőjű. A nyirkos körülmények  között hagyott növények ugyanis könnyen rothadásnak indulhatnak. Az öntözést ritkábban, havonta egyszer, maximum kétszer végezzük el, nehogy kiszáradjanak.

Teleltetés után leghamarabb márciusban kezdhetjük el a muskátlik felkészítését a külső körülményekhez. Először is a metszését, vagyis visszavágását végezzük el. Ekkor a tövektől 10-15 centiméterre (3-4 szemre) vágjuk vissza a növényeket. További feladat a tél folyamán elszáradt és megsárgult részek eltávolítása is. A töveket átültethetjük friss földbe, ilyenkor a gyökereiket is vágjuk kissé vissza. Átültetés hiányában a meglévő cserepeket töltsük fel tápanyaggal teli virágfölddel.

Ezután vigyük már növényinket kissé melegebb helyre, és fokozatosan szoktassuk hozzá a rendszeres öntözéshez. A tövek melegebb körülmények között hamar kihajtanak és megerősödnek. Áprilistól a muskátlikat fokozatos edzéssel szoktassuk hozzá a kinti levegőhöz és a fényhez, majd a tavaszi fagyok elmúltával már biztonsággal kitehetőek a szabadba. Végleges kihelyezésekor rendszeres öntözés mellett már tápoldat hozzáadásával is serkenthetjük virágzásukat.

Mi rágja a szőlőhajtás csúcsát?

2020. május 27. 13:37

A szőlőm friss hajtásvégei úgy néznek ki, mintha megrágta volna valami, de nem sikerült még észrevennem a károsítót. Mi lehet ez, és hogyan védekezzek ellene?

Mi okozza a mogyoró keseredését?

2018. szeptember 5. 08:14

40 éves mogyoróbokrom van, és az utóbbi 2 évben élvezhetetlen a gyümölcse, a fotón látható keserű foltok miatt. Milyen betegség ez, és mivel lehet ellene védekezni?

Miért feketedik be a dió érés előtt?

2020. szeptember 11. 11:46

Miért feketedik be a dió érés előtt, és mivel lehetne megelőzni, mikor kell védekezni ez ellen?

Tetves a borsó, mit lehet tenni?

P. Gábor: A frissen kikelt borsómat elléptek a levéltetvek. Mit tehetek ellene?