Mikor juttassuk ki a komposztot?

Agrofórum Online

Mikor érdemes kijuttatnom a komposztot a házikertbe? A veteményezést megelőzően, tavasszal alkalmas lehet ehhez az idő?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A saját magunk által készített kerti komposzt nemcsak talajunk humusztartalmát növeli, hanem kiváló tápanyagforrást jelenthet kerti növényeink számára az év folyamán. A komposzthalomra helyezett növényi hulladékokból viszont csak több hónap elteltével keletkezik a kertben is felhasználható megfelelően érett alapanyagunk. Az érett komposztra jellemző a homogén állag, emellett szagtalan és sötétbarna színű, benne egész növényi részek és maradványok sem láthatók már. Az érett komposzt tápanyagtartalma már nagyon gyorsan csökken, ezért érdemes mihamarabbi felhasználására törekedni.

A kellően érett komposzt akár az ősz folyamán, de akár tavasszal is kijuttatható kerti talajunkba. A veteményes talajára tavasszal kijuttatott komposztot már nem kell mélyen a talajba dolgozni, inkább csak lazábban a talaj felszínén elmunkálni. Nemcsak a veteményesbe szánt zöldségnövényink, hanem gyümölcsfáink, virágágyásaink, sőt gyepünk is hasznosíthatja a komposzt nyújtotta tápanyagokat, így ezen területekre való kijuttatása egyaránt javasolható. A nagyobb tápanyagigényű zöldségfajoknak (burgonya, paradicsom, paprika, tökfélék) a vegetációs időszakban akár többször is juttathatunk ki érett komposztot, melyet bizonyára nagyobb mennyiségű terméssel fognak meghálálni.

A szükséges komposztmennyiséget nehéz kiszámítani kiskerti körülmények között, hiszen ehhez mind a talaj tulajdonságait, mind pedig a komposzt pontos összetételét is ismerni kellene. Általában véve a virágaikkal díszítő évelő növényeknek négyzetméterenként körülbelül kettő liter, míg a díszfáknak e mennyiségnek a felét érdemes adagolni évente komposztból. A zöldségnövények számára akár négyzetméterenként 3-6 liter komposzt is kijuttatásra kerülhet a növényfaj tápanyagigényétől függően.

A gyepek számára négyzetméterenként 1-2 liter mondható elegendőnek. Az érett komposztot a virágcserepekbe és balkonládákba ültetett növényekhez is felhasználhatjuk. Ebben az esetben a virágföldet érdemes kb. 1/3-ad részben előzetesen átszitált komposzttal dúsítani. A gyors növekedéssel rendelkező növényfajoknak azonban a komposzt önmagában nem tekinthető kellő tápanyagforrásnak alacsony nitrogéntartalma miatt, így e fajoknál a nitrogénpótlásra egyaránt oda kell figyelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.

Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

2022. szeptember 28. 04:37

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?

A komposztálásban ért el egyedülálló eredményt a MATE

2023. augusztus 31. 14:10

A gödöllői campuson képződő összes biológiailag lebomló hulladékot helyben hasznosítja a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) egy európai uniós támogatással létrehozott professzionális infrastruktúra használatával.

Gombaszúnyogok a gombatermesztésben

2020. január 23. 07:38

A gombaszúnyogok gyakorlatilag minden termesztett gombakultúrában megjelennek, de a termesztés volumenéből következően a csiperketermesztésben okozzák a legtöbb problémát.