Van-e olyan betegsége a platánfának, ami a fiatal levelek csoportos elbarnulását, elhalását okozza? A szomszédos utcánkban több útszéli platánfánál is ilyen tüneteket vettem észre, fényképet mellékelek. Hogyan lehet védekezni ellene? Valószínű, hogy már hetekkel korábbi tünetek.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A platánfák (Platanus sp.) egyik leggyakoribb és legsúlyosabb betegségéről, az antraknózisról van szó, mely a világon mindenhol elterjedt. Kórokozója az Apiognomonia veneta nevű gomba.
Bárhol él, bárhová ültették a platánfát, akár kertbe, parkba, útszegélyre, vagy még a faiskolában nevelkedik, ez a betegség megtalálja, és súlyos kárt okozhat a fa levelein, hajtásain és a fás részein is.
Első tünetei a levelek fakadása után, a fiatal zsenge hajtások állapotában jelennek meg, egyesével fertőzi meg a leveleket, a beteg levelek elszórtan láthatók a lombkoronában, egyedileg fejlődnek ki a jellegzetes, feltűnő tünetek: a levélerek mentén barna, keskeny szöveti elhalások alakulnak ki, a szabálytalan alakú foltok követik az erek vonalát, a barna szövet elhal, elszárad, gyakran berepedezik, szakadozik, ahogy nő még a levéllemez. Később a foltos levelek lehullanak, megritkul a korona. A barna szabálytalan alakú foltok alakja, mérete változó.
Súlyosabb fertőzésnél, amikor az időjárás kedvező a gomba gyors felszaporodásának és terjedésének, a gomba nem egyes leveleket, hanem a zsenge hajtásvéget fertőzi meg, a hajtás a rajta képződött levelek csoportjával együtt elhal, elbarnul. 6-8 levél is elhalhat együtt. Beteg levélcsomók egy része fenn marad a fán, és sötét színük, viszonylag nagy méretük miatt szembetűnők, könnyen észlelhetők.
A kórokozó gomba a platánfa fás részeit – vesszőit, ágait, és törzsét – is megfertőzheti, azokon különböző méretű, hosszúkás foltokat okoz, melyen a kéreg besüpped, megrepedezik, leválik. Ezek a sebek ritkán gyógyulnak be, és a foltokban képes a gomba fenntartani magát.
A kórokozó telelése lehullott fertőzött levelekkel, fertőzött, foltos fás részeken, és fertőzött rügyekkel is történhet.
A betegség súlyosságát az uralkodó időjárás alakítja. Az idei tavasz a szokottnál is tartósan esősebb volt, ami kedvezett az antraknózis betegség felszaporodásának, elterjedésének.
A platánfákat méretük miatt, ritkán részesíti kezelésben, elsősorban az utcai sorfáknál kerül erre sor, főleg, ha több károsító ellen is (lisztharmat, csipkéspoloska) szükséges a kémiai beavatkozás. Növényvédő szerek kijuttatásánál újabban előnyben részesítik permetezés helyett az injektálást, különösen a házakkal körbe épített területeken környezetvédelmi okokból.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele