Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

Agrofórum Online

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A felvételeken súlyos ödéma tünetei láthatók. A növényi ödéma élettani betegség, fiziológiai elváltozás következménye. Olyan esetekben alakul ki, amikor a talajban sok, túl sok a víz, túlöntözik, a gyökérzet gyorsabban veszi fel a vizet, mint ahogy a növény azt fel tudná használni. A levelek nem tudják elpárologtatni. A levelek belső sejtjei a megnőtt víznyomás következtében szétrepednek, elhalnak, ezekből alakulnak ki az apró hólyagok. Tünetei az eltérő növényeken hasonlóak: apró kiemelkedések, folyadékkal teli kisméretű daganatok, szemölcsszerű duzzanatok fejlődnek, méretük különböző, lehet szabályos vagy szabálytalan alakú. Friss állapotukban zöld színűek, később a termesztési körülmények változásával beszáradhatnak, parásodnak, ekkor már barnás színűek. Bizonyos növényfajokon gyakori a betegség, paprikalevelek hátoldalán apró kiemelkedő, sűrű dudorok nőnek, melyek zöldek maradnak, a levelek kissé megkeményednek.

Paradicsomnál a levélereken, levélnyélen és a száron is megjelennek a szabálytalan alakú zöld kiemelkedések. A levelek széle kissé felhajlik. Elterjedt a futómuskátliknál, melyeken kiültetéstől őszig a szabadban is károsít, barna, szabálytalan, parás rajzolatok formájában a leveleken, melyek díszítő értéküket elvesztik. Muskátlifajták fogékonyságában jelentős eltérések figyelhetők meg. Hajtatott batátán is gyakran előfordul, valamint káposztafélék levelein is. Rajtuk kívül a begóniák, cigarettavirágok, szegfűk, fikuszok, hibiszkuszok, nebántsvirágok, hajnalkák, törpebors-félék, shefflerák, kaméliák, rododendronok levelein is gyakori.

Édesburgonya ödéma a leveleken (fotó: a kérdező felvétele)

Elsősorban zárt termesztőhelyen nevelt növényeknél gyakori, de szabadföldön is felléphet, amikor bőségesen, túl sok víz jut a talajba. Megfigyelések szerint a növények vízellátásával, a hőmérséklettel, a levegő páratartalmával, a fényviszonyokkal és a környezeti tényezők összhangjának megbomlásával van kapcsolatban. Tehát a túlzott, az aktuális körülmények közötti sok víz, a változó, magas páratartalom, a kedvezőnél alacsonyabb hőmérséklet befolyásolja elsősorban megjelenését. Kutatások szerint a mesterséges termesztőhely fényösszetétele, amennyiben eltér a napsugárzás összetételétől, serkenti az ödéma kialakulását. Idei évben is a kiegészítő megvilágítással nevelt palántáknál jelent meg az esetek többségében.

Édesburgonya ödéma száron (fotó: a kérdező felvétele)

Védekezés: megelőzés. Minden olyan környezeti tényező, ami a bent nevelt növények szövetét lazává teszi, a növekedésüket feleslegesen fokozza úgy, hogy a növekedésük a szükséges egyéb tényezővel nincs összhangban, az ödéma kifejlődését segíti. Lakásban, termesztőberendezésben nevelt növényeknél tél végén gyakori, amikor tartósan borús, fényhiányos időszak áll fenn. A talaj nedvességtartalmának szabályozásával, az öntözés visszafogásával és a levelek párologtatásának segítésével az egyensúly helyreállítható. Lakásban rendszeresen szellőztetni kell, hogy a páratartalom ne legyen magas, a levelek tudjanak párologtatni.

Ahogy az időszerű meleg, napos, kellő fényt biztosító tavaszi időjárás beköszönt, ez már ezen a héten várható, az ödéma megszűnik, a fogékony növények fiatal levelein már nem fejlődnek ki új tünetek. Használja ki, és amint odakint 15-18 Celsius-fokra emelkedik a nappali hőmérséklet, helyezze ki szabadba a palántákat, hogy erősödjenek, és kialakuljon egészséges szövetrendszerük.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Fürtös gyöngyike: Szükséges ápolni a kertben?

2023. április 6. 04:36

Kérem a segítségüket! Kell-e ápolni a kertben nevelt fürtös gyöngyikét?

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.

Hét kiemelt beruházás előkészítése zajlik az öntözésfejlesztésnél

2019. szeptember 18. 09:47

A következő tíz évben 170 milliárd forint áll rendelkezésre az öntözési vízkínálat és vízkereslet fejlesztésére.

Mit tegyek, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem?

2023. november 30. 04:38

Újra kaptam egy cserép cikláment, szeretném, ha ez végre hosszú életű lenne, az előzőek mindig hamar elpusztultak. Városban, emeletes házban élek, erkélyem van. Mit tanácsolnak, hogyan tartsam? Hogyan tudnám elérni, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem, ami a kedvenc virágom?