24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Milyen dréncsövet válasszunk a gyümölcsfa ültetésekor?

Agrofórum Online

Faültetéshez (gyümölcsfa) melyik típusú perforált dréncsövet ajánlja? Milyen keresztmetszetű, milyen hosszúságú szükséges, geotextíliával burkolt legyen vagy nem, UV álló legyen vagy nem, hány db kell egy fához? Mennyi víz kell egy konténeres kis fának, mennyi időnként?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fák vízpótlásának kiemelt jelentősége van az ültetés utáni időszakban, főként addig, amíg begyökeresedésük nem teljes mértékben történik meg. Általában az ültetés utáni három évben rendszeres vízellátásban kell részesíteni fáinkat ahhoz, hogy gyökérfejlődésüket elősegítsük. Ennek kiemelt fontossága van most, amikor rendszerint hosszabb és szárazabb aszályos periódusok jellemzőek a vegetációs időszakokban. A dréncsövek használata jó szolgálatot tesz arra, hogy az öntözést a leghatékonyabban tudjuk elvégezni, hiszen a gyökér minden részéhez biztosítható így a víz eljutása. A dréncsöveken található perforációkkal a víz egyenletesebb és lassabb szivárgása érhető el.

A dréncsöveket érdemes akár egy méteres mélységbe is lehelyezni úgy, hogy két csövet egymással szemben szimmetrikusan helyezünk el, vagy egy hosszabb és rugalmas csövet hajlítunk be az ültetőgödör aljára. Elmondható tehát, hogy az egy fához szánt cső mennyisége kb. 2,5-3 méter hosszúságban határozható meg. Érdemes a szabad nyílások lefedése is a száraz időszakban, hiszen ilyenkor akár a cső révén nagyobb mértékű talajszáradás is bekövetkezhet a levegő szívó hatása miatt. A csőátmérő tekintetében elegendő a vékonyabb, négy vagy öt centiméter átmérőjű típusok közül válogatnunk. A geotextiliás borítással ellátott csövek olyan talajba valók, melyek finomabb szemcséjűek, homokosabbak. Az UV állóságnak nagy jelentősége ez esetben nincsen, hiszen a cső nagy része a talajba lesz elhelyezve, így azt napfény sem éri. E megadott paraméterek alapján úgy vélem bármely kereskedelembe fellelhető dréncső közül választhat.

A kis fáknak ültetés után közvetlenül legalább 10-20 mm mennyiségű vízpótlás szükséges, és ahogy már említettem, főként az ültetés utáni három évben ügyeljünk körültekintő öntözésére. A további időszakokban a gyümölcsfa fajától, illetve a lehulló csapadék mennyiségétől függően szükséges alkalmanként legalább kb. 40 mm vízmennyiséget pótolni számukra. A dréncsövek egyébként nemcsak a csapadék pótlására, hanem tápoldat kijuttatására egyaránt alkalmasnak bizonyulnak.

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Hogyan és mennyit öntözzük a kerti növényeket a hőségben?

2024. július 16. 04:38

Hogyan öntözzem a növényeimet a kertben ebben a nagy kánikulában? Mennyi vizet és mikor juttassak ki?