Citrusféléken milyen károsítók szoktak előfordulni? Nem túlságosan igényes növények? Kaptam egy nagyméretű és már termő citromfát, mire számíthatok?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Citrusféléket valamennyi földrészünkön termesztenek, a legnagyobb felületen termesztett gyümölcsfélékről van szó. Számos károsító él rajtuk, szinte felsorolni is lehetetlen. Elterjedt kultúrákról van szó, tájegységenként más betegségek, kártevők dominánsak. Évelő kultúrák, hosszú ideig nevelik egy helyen, ezalatt károsítóik könnyen felszaporodnak. Kártevői terjedését, terjesztését segíti az oltással, szemzéssel végzett szaporításuk, a fiatal szaporított növények évről évre növekedő világméretű kereskedelme. Mindezek miatt esélye lehet, hogy új, vásárolt citrom, narancs növényeken, távoli földrészen előforduló károsító szervezet is előfordul.
A citrusfélék fagymentes, enyhe telű országokban teremnek Európában. Hazánkban is sokan nevelnek citromféléket, teleltetésük zárt térben biztonságos, télikertek, üvegezett verandák vagy erkélyek, fóliasátrak egyaránt megfelelőek.
Hazai viszonyok között a termesztőberendezésekben élő növények sok tápnövényű károsítói gyakoriak citromféléken: pajzstetvek, levéltetvek, atkák, tripszek. Apró méretű, szívó szájszervű kártevők, kedvező számukra a magas hőmérséklet. Kezdetben, kis egyedszámnál nehezen észlelhetők, amikor már feltűnő jelenlétük, felszaporodtak, leküzdésük nehéz. Ragacsos, fényes bevonatot – mézharmatot – is termelnek a levelek felszínén.
Téli és éjszakai fagyok elmúltával a citromfélék védett helyen szabadban is jól érzik magukat, kitelepíthetők. Ilyen körülmények között már szabadban élő rovarkártevő fajok is megtelepedhetnek rajtuk.
A citromféléken legsúlyosabb veszteséget a terméseiket fertőző kártevők okozzák.
A közeli mediterrán országokban is őshonos földközi-tengeri gyümölcslégy (Ceratitis capitata) fertőzött citromfélék gyümölcseivel kerül be hazánkba is, több esetben megtörtént. Polifág, sok tápnövényű kártevő, lárvái a citromfélék mellett az alma, körte, csonthéjasok (őszibarack, kajszibarack, cseresznye, szilva), szőlő, avokadó, füge, kivi, naspolya lédús gyümölcseit is fertőzik. A fertőzött termések az apró lábatlan lárvák körül puhulnak, elpépesednek, majd rohadnak. Fertőzését többször igazolták, eddig a téli hideg időjárás miatt a kártevő megtelepedése nem volt sikeres. Termesztőberendezésben nevelt citromféléknél azonban lehetségessé válhat. A földközi-tengeri gyümölcslégy jelzésére alkalmazható a speciális feromoncsapdája.
A Citrus virágmoly (Prays citri) lárvái a citrusféléket (citrom, narancs, mandarin stb.) károsítja: rügyeit kirágja, azok elszáradnak. Fiatal terméskezdemények rágása, furkálása következtében elhalnak, lehullanak. Fagymentes körülmények között aktív, fellépésére számítani lehet május és szeptember között. Hatékonyan működő speciális feromoncsapda kapható a virágmoly jelenlétének jelzésére (https://www.csalomoncsapdak.hu/). Hazai előfordulását csapdák igazolták.
Kiemelt kép: Pixabay