Milyen kártevők lehetnek azok, melyek kieszik a borsót a hüvelyből? Válaszukat kíváncsian várom!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A borsó magjai számos kártevő számára nyújtanak kívánatos táplálékot, így akár több kártevő is okozhatja a nem kívánt problémát. Az egyik legismertebb kártevő talán a borsózsizsik, mely egyes esetekben akár 70%-os kártételt is képes okozni. Kártételt az imágók is okoznak, a virágok, levelek és a szár megrágásával, de jelentős kártevőnek lárvái számítanak. Lárvái ugyanis az érésben lévő borsómagok belsejében élnek, miközben felélik annak belső részét.
A borsó zöld hüvelyén a kártétel alig látható, hiszen csak apró tűszúrásszerű kis folt jelzi, mely pár nap alatt be is forr. A kifejlett alakok telelése akár kerti körülmények között, de akár védett raktárban is megtörténhet. Előbújásuk a borsó virágzási idejére tehető, így a védekezést is ennek megfelelően a virágzás és az első hüvelyek megjelenési idejére célszerű időzíteni. Védekezésre felhasználható a kultúrában engedélyezett, kontakt hatóanyagot tartalmazó Deltam és a Karate Zeon 5 CS.
Borsóormányos
A borsóormányos lárvái ugyancsak a magokat élik fel fejlődésük közben, azokat kiodvasítják, maguk után csak a héjat hagyják épen táplálkozásuk során. A magok körül a kártevő lárva által hátrahagyott ürülék és rágcsálék is megtalálható. Jelenlétükre május-június hónapokban kell számítanunk, ugyancsak a virágzás körüli időszakban, így a borsózsizsik elleni kémiai kezeléssel egymenetben az ormányos ellen is sikeresen védekezhetünk.
Akácmoly
A hüvelyes növényeken gyakorta előforduló kártevőnek tekinthető az akácmoly, így kertünkben a borsó mellett a bab kártevőjeként egyaránt előfordulhat. A fertőzött hüvelyben a magvak megrágottak, a hüvelyekben az általuk készített laza szövedék is jelen van, melybe beletapadt ürülékük is megtalálható. A borsó magjait nem minden esetben élik fel teljesen, azokon kisebb-nagyobb méretű berágások találhatók meg. A fejlett lárvák a zsenge borsókat azonban maradék nélkül – a hüvelyben csak szövedéket hagyva maguk után – képesek felélni.
Borsómoly
A borsómoly lárvái az akácmolyhoz hasonló károsítást okoznak, hiszen a fejlődő kisebb magokat maradék nélkül kirágják, maguk után csak finom szövedéküket hagyják meg. A molyok megjelenési ideje is általában a virágzás utáni időszakra tehető, így a permetezést is ekkora kell időzíteni. Főként meleg nyarú évek kedveznek túlzott szaporodásuknak, melyre a védekezés tervezésekor ajánlatos odafigyelnünk. A molyok ellen a fent említett kontakt készítmények mellett a Mospilan 20 SG is jó hatékonysággal alkalmazható.
Kiemelt kép: Pixabay