Mi rághatja meg a fakadó kajszi rügyeit? Mit tehetnék ellene? Válaszukat előre is köszönöm!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A tavasz beköszöntével, a gyümölcsfák fakadásával párhuzamosan számos kártevő megjelenésével, így az általuk okozott kártétellel is számolnunk kell. Sajnos nemcsak a levéltetvek, hanem számos molyfaj, vagyis azok lárvái is okozhatnak károkat már egészen korán tavasszal a gyümölcsfáinkon. A molyok közül is több faj létezik, melyek a rügyeket fogyasztják még a fakadás előtti időszakban.
A barackfákon elsősorban a barackmoly, de a kis téliaraszoló, gyapjaslepke, aranyfarú lepke, vagyis számos hernyófaj áttelelő alakjai jelenhetnek meg tavasszal, így akár egy, vagy számos faj is egyszerre jelen lehet fáinkon. Jellemző, hogy ezek a fajok nemcsak a rügyeket tehetik tönkre, hanem a későbbi időszakban további fejlődésük során a fiatal leveleken hámozgatnak, majd később pedig a lombozatot fogyasztják. A barackmoly hernyói a fejlődő hajtásokba is berágnak, így gyakran okozzák a hajtásvégek elhalását, leszáradását. A több nemzedékű molyfajok, mint a barackmoly és az araszoló hernyó, a gyümölcsök károsításában is szerepet játszhatnak.
Jelentős rügykártétel esetén érdemes a fákat kémiai kezelésben részesíteni, a további súlyos lomb-, hajtás- és gyümölcskártételt csak így tudjuk megakadályozni. A kora tavaszi időszakban, a levelek kisebb mérete miatt kontakt (Decis, Karate Zeon) készítmény felhasználását részesítsük előnyben! A későbbi időszakban a felszívódó szerek (pl. Mospilan) jelenthetnek jó megoldást, ezzel a besodort levelekben, rejtett életmódot folytató lárvák ellen is tudunk védekezni. A fakadást követő időszakban ugyanis más sodrómolyfajok is jelen lehetnek, melyek ugyancsak a lombozat fogyasztásával okozhatnak károkat.
A molyfajok ellen jó hatékonysággal használhatók továbbá a Neemazal, Dipel és a Laser Duplo biológiai készítmények is, melyek összetételüknek köszönhetően kijuttatásuk során a környezetet sem terhelik.
A barackmoly elleni védekezés esetében kiegészítendő védekezésként a károsított hajtások levágásával a következő, gyümölcsöket is károsító nemzedék egyedszámát tudjuk csökkenteni. Az araszoló hernyók ellen az őszi időszakban a fák törzsére helyezett enyves övvel is mérsékelhetjük a telelő alakok számát, míg a sodrómolyok telelőhelyeinek gyérítésére a fatisztogatási munkálatok elvégzésével van lehetőségünk.
Kiemelt kép: Pixabay