Szeretném kérdezni, hogy milyen növényeket kell novemberben teleltetni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szép őszi, napsütéses mindennapokat már egyre gyakrabban, egyre több helyen kísérik fagyos hajnalok. Ebben az időszakban még lehetőségünk van az esetleg elfelejtett, erősebb fagyokra érzékeny növények teleltetéséről is gondoskodnunk. A megmenteni, átteleltetni kívánt muskátlik behordását már nem árt mihamarabb elvégeznünk, ahogyan a leanderek behordása, hidegre való felkészítése se várasson tovább magára! A kint felejtett citrusfélék, angyaltrombita viszont már egyáltalán nem bírják elviselni a nulla fok alatti hőmérsékletet, így remélhetőleg ezek beköltöztetését még időben elvégeztük.
Téliesítés a kertben
A fiatal fügék, de a kivi, clematis, illetve más, mediterrán éghajlatról származó, adott évben telepített növény tövi részének takarását, fagyérzékeny gyökereik megóvását is ajánlatos megtennünk. Takarásra lehullott lomb, mulcs, szalma, fenyőkéreg egyaránt felhasználható, legalább 10 cm-es vastagságban kijuttatandó. A városi klíma, illetve ház falához közeli, déli fekvésbe történő ültetéssel már eleve a fagytól óvhatjuk melegigényes növényfajainkat. A dézsákban, edényekben nevelt fajokról akkor sem árt gondoskodnunk, ha a fagyokat képesek gond nélkül átvészelni. Az edényes növények gyökerei ugyanis hamarabb átfagyhatnak, de víz hiányában akár ki is száradhatnak, a túlzott vízmennyiségtől viszont edényünk szétfagyhat. A cserepes növények a talajba le is áshatók, de akár tövi részük, cserepük takarásával is óvhatók.
A pálmák tövi részének takarását is megtehetjük már, viszont leveleinek becsomagolása még várathat magára. A meleg nappalok hatására ugyanis a növény még könnyen befülledhet, elősegítve ezzel a levelek kórokozókkal való fertőződését. A levelek összekötözése, majd pedig jól szellőző anyaggal való becsomagolása nem a hideg ellen védi a növényt, hanem a szívrügyeket óvja a csapadék okozta felfagyástól.
Kerti tavak téliesítése
A kisebb kerti tavakat, vagyis az egy méternél sekélyebb tavak növényeit is ajánlatos átteleltetni fagymentes helyen, pl. egy vizes vödörben. Az egy méternél mélyebb tavak növényei képesek a telet a vízben is túlélni, de a tó befagyásának megelőzésére mindenképp szükséges ügyelnünk. A vízi jácint, vízi tutaj, de a trópusi tavirózsa sem képes a hideget átvészelni, így ezeket a fajokat a tó mélységétől függetlenül szükséges fagymentes helyre eltenni.
Kiemelt kép: Pixabay