A közönséges vakond (Talpa europaea) megjelenése csak azokban a kertekben tapasztalható, ahol megfelelő mennyiségű táplálék áll rendelkezésükre.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az állatok elsődleges célja nem kertünk összképének elrontása, hanem táplálékának felkutatása, járatainak elkészítése. A talajban élő földigiliszták, pajorok, drótférgek, tücskök, százlábúak, csigák stb. jelentik számukra az élelmet, melyekből sokat, naponta akár testtömegükkel azonos mennyiséget is képesek elfogyasztani. Talajlakó kártevőink elfogyasztásával hasznos kerti élőlényeknek számítanak, azonban sok bosszúságot okoznak a szépen ápolt gyep és virágágyás feltúrásával, valamint frissen ültetett növényeink kitúrásával is. Az ellene való védekezés előtt nem árt azonban azt is tudnunk, hogy a vakond védett faj és természetvédelmi értéke 25.000 Ft/egyed.
Hogyan lehet védekezni ellene, vagyis költözésre bírni? Nem könnyű feladat, mindenkinek más trükk vált be, valamint vakondja is válogatja, mely módszerre reagál érzékenyebben.
Régi módszer a gázolajba vagy petróleumba mártott ruhadarabok járatokba való dugdosása. Hasonlóan menekülésre kényszerítheti egyedeit a kereskedelmi forgalomban kapható vakondűző füstpatron, melyet meggyújtva járataiba ricinusolaj terjed szét. Előnye, hogy humánus és vegyszermentes megoldás. A hanghatáson alapuló elektromos vakondriasztók az ember számára hallhatatlan frekvenciájú hangokat sugároznak, ezzel tartva távol a vakondokokat. Egyes növények, főként a kutyatejfélék családjába tartozók (hasindító kutyatej, ricinus) gyökerei olyan anyagot választanak ki, melyek szintén riasztó hatásúak lehetnek. E növényeket a kertben elszórtan ültetve akadályozzák a túrások okozójának letelepedését.
Jól ismert, de nem minden esetben hatékony, főként gyepeknél alkalmazott módszer a vakondháló lehelyezése. A nem megfelelő leásás esetében a vakond ez alól is ki tudja hordani a földet, ami pedig a gyep kiszáradásához is vezethet. Ennek megelőzése érdekében legalább 20-30 cm mélyre a gyepszőnyeg alá szükséges telepítése. Gondot okozhat az is, hogy a háló telepítése esetében a kertben nem sok lehetőségünk lesz az adott terület további megváltoztatására, új fák elültetésére. Komoly hátránya még, hogy a műanyag háló meglehetősen nehezen bomló, környezetszennyező hatású.