Házikert

Miért van vakond a kertünkben?

Agrofórum Online

A vakond kérdés egy vitatott téma. Első oka az, hogy egy védett állatról van szó, mégis komoly károkat is tud tenni a kertben és ez nem feltétlen a szép zöld gyep kérdését jelenti, hanem más hasznosabb felületen is igen kellemetlen, ha munkálkodni kezd. De vajon miért jelenik meg egyszer csak a vakond a kertünkben?

A pezsgő talajélet az egyik ok

Ha megismerjük a vakond kedvenc csemegéit, akkor hamar rájövünk, mi az egyik legnagyobb kiinduló probléma, ami miatt vakond randalírozik a kertben. Valójában csak a terül-terülj asztalka étlapját eszi körbe.

Amikor a kertünkben jól dolgozunk, akkor pezsgő talajélet alakul ki akár a mélyebb rétegekben is. Ebbe a földigilisztáktól a legkisebb élő szervezetekig minden beletartozik. A vakond kedvenc csemegéi közé tartoznak az itt élő rovarok és más talajlakók.

A talajéletet úgy gazdagítjuk, ha megfelelő a gyepszellőztetés vagy a veteményesben a munkánk. Öntözünk és tápanyagokat pótlunk, telerakjuk növényekkel, melyeknek nagy gyökértömege lesz idővel. Ez egyenes út a vakondok megjelenéséhez viszont, mert tálcán kínáljuk számára a kedvenc menüjét.

Talajjellegzetesség

Bizonyos talajon esetében, mint például a homokos, löszös talaj a pajorok is előszeretettel tanyáznak. A cserebogarak és már pajoros rovarok előszeretettel költöznek be szaporodási idejükben a könnyen megközelíthető talajokba. A homok talaj laza szerkezete jó hely számukra, így nem véletlen, az ilyen talajokban sok a pajor-kártétel is.

A vakond viszont jó pajorirtóként is használható, így ha homoktalajunk van és sok a vakond, akkor az jó eséllyel sajnos magas pajorszámot is jelent.

Az alföldi területeken gyakori a gyümölcsösökben, hogy egy négyszetköbméterről több vödörnyi pajor is összeszedhető, amikor a fapusztulások okát keresik.

Kisebb fóliaházakban viszont a lótetű az egyik olyan kártevő, amivel számolni kell és általában, ha ezeken a helyeken van vakondunk, akkor a lótetűre kell odafigyelni.

Vakondriasztók és más csalárdságok

A vakond elriasztásában számos átmeneti megoldás létezik, a búgó sörösüvegek leásásától egészen az ultrahangos vakondriasztókig. Az esetek nagy többségében ezek egy átmeneti megoldást fognak jelenteni és meg tudjuk vele védeni a növényeinket, akár veteményesről, akár díszkertről van szó. Viszont ez csak „tüneti kezelés”, mert a vakondgazdagságot valójában nem oldjuk meg és idővel hozzá is szokik a riasztó megoldásainkhoz.

A vakond igen nagy kárt tud tenni túrásaival és járataival. Saját példából kiindulva komplett vízóraaknát kellett újra kiásni, mert a sok járat miatt a teljes járdarész beomlott és a felesleges föld a vízóraaknában landolt. Tehát bármennyire is védett állatról van szó, gazdasági kárai sokszor igen komolyak.

Bántani nem szabad, inkább a megoldást keressük, mi az oka a megjelenésének. Készítsünk mintagödröket és próbáljunk rájönni a fő problémaforrásra: pajorok, gazdag földigilisztaállomány vagy épp lótetű a csemege.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

Milyen praktikák vannak a vakond elűzésére?

2021. október 31. 06:37

A közönséges vakond (Talpa europaea) megjelenése csak azokban a kertekben tapasztalható, ahol megfelelő mennyiségű táplálék áll rendelkezésükre.

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.

Hogyan válasszunk robotfűnyírót?

2023. július 2. 05:36

Hogyan és miként válasszunk robotfűnyírót, és minek kell megfelelni a kertben ahhoz, hogy hatékonyan tudjon dolgozni?

Lótetű van a kertben! Milyen bio megoldások léteznek ellene?

2022. július 5. 07:36

A lótetű rengeteget ás a talajban, jellegzetes járatrendszere van. Mivel az ásáskor a lótetű a gyökereket is elrágja a járatkészítéskor, így kifejezetten nagy kárt tud okozni a kertészeknek.