Mire figyeljünk a tavaszi faültetés során?

Agrofórum Online

Az érzékeny gyümölcsfajok, mint pl. a kajszi, őszibarack, mandula, gesztenye és dió ültetését érdemes inkább tavasszal elvégezni.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák ültetésére általában két időszakban, ősszel, vagy pedig tavasszal kerülhet sor. Ősszel októbertől a fagyokig, tavasszal pedig a fagyok elmúltával a rügyfakadásig tartó időszakban végezzük el az ültetést.

Az érzékeny gyümölcsfajok, mint pl. a kajszi, őszibarack, mandula, gesztenye és dió ültetését érdemes inkább tavasszal elvégezni, hiszen e fajok gyökérfejlődése vontatottabb, így a tél folyamán a megfelelő talajnedvesség ellenére is kiszáradhatnak. Az almatermésűek és a bogyós gyümölcsfajok nagyobb biztonsággal ősszel is ültethetők.

Amennyiben ősszel még nem gondoltunk az ültetésre, ezáltal gödrünket sem készítettük el előre, a most kiásott gödrünk esetében gondoskodjunk arról, hogy talaja morzsalékos legyen. A hely kiválasztásakor tartsuk szem előtt azt, hogy a fa az évek során terebélyesedik, ezért pl. a kerítéstől, többi meglévő növényünktől megfelelő távolságra helyezzük.

A gödrünk nagysága akkora legyen, hogy a gyökér kényelmesen elférjen benne. Tehetünk bele komposztot, műtrágyát is, főként foszfort és káliumot igényelnek a fácskák ilyenkor nagyobb mennyiségben. Amennyiben a gödör aljába műtrágyát teszünk, legalább 10-20 cm vastagságban földet is húzzunk rá, hogy a gyökereket ne égessük meg. Ültetésre csak az egészséges, hajszálgyökerekkel bőven ellátott csemeték ajánlhatók, a törött, penészes gyökérzettel rendelkező növények ültetésre nem alkalmasak.

Az ültetés mélységét az oltási hely határozza meg, ennek minden esetben a talaj fölé kell kerülnie! A fát érdemes irányba állítani úgy, hogy az oltási hely az uralkodó széliránnyal szemben helyezkedjen el, így óvhatjuk fáinkat a szél által okozott kidőléstől. Ha a gödörben már a megfelelő irányban áll a fa, töltsük fel részlegeses földdel, majd tapossuk körbe és igazítsuk a csemeténket még egyszer a végleges helyére, majd ezután jöhet a teljes betemetése és a beöntözés.

Tavaszi telepítéskor a fák körüli részt tányérozzuk ki, ezzel segítve elő a csapadék, vagy öntözővíz gyökérzónába kerülését. Telepítés után az időjárás függvényében az öntözést ajánlatos hetente legalább 50 liter/fa mennyiséggel elvégezni.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felerősödött a peronoszpórás fertőzés a szőlőültetvényekben

2023. június 21. 08:40

Június utolsó dekádjára a nyárias meleg, fülledt idő a jellemző. A nappalok kifejezetten melegek, 30 °C körüliek, éjszakánként sem hűl le a hőmérséklet 15 fok alá. A jelentős hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés, de reggelente gyors a felszáradás. A jelenlegi nyári meleg, megfelelő vízellátás mellett gyors fejlődést biztosít a melegigényes növények számára. A kórokozók terjedése kissé lelassult, viszont a kártevők aktivitása megnőtt.

Hogyan tudom megvédeni a mezei nyulaktól a gyümölcsfákat?

2023. december 7. 04:37

Vettünk egy külterületi kertet, ahová idén néhány gyümölcsfát is ültettünk. Szomszédok szerint télen nyulak is járnak arrafelé, erdővel határos a terület. Hogyan tudom megvédeni nyulak ellen a fáimat?

A szakszerű metszést leshetjük el a MATE képzésein

2023. február 15. 09:12

Országos tavaszi metszési tanfolyamot hirdet a MATE Kertészettudományi Intézete, melynek keretében egy időben öt településen tartanak felnőttképzéseket.

Mire szolgál a hernyóenyves öv? Tényleg érdemes kihelyezni?

2023. november 24. 04:38

Szeretnék érdeklődni, hogy mire is szolgál pontosan a hernyóenyves öv? Egyáltalán érdemes kihelyezni, megéri a ráfordított költségeket?