Mire figyeljünk, ha nemes babért szeretnénk ültetni a kertünkbe?

Agrofórum Online

Szeretnék egy nemes babért ültetni a kertembe. Mire ügyeljek? Kell teleltetnem is?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nemes babért, annak is leginkább csak a levelét, a konyhából, mint fűszernövényt ismerjük. A mediterrán származású növényfajt azonban nemcsak fűszernövényként hasznosíthatjuk otthonunkban, hanem dekoratív megjelenése miatt dísznövényként is bekerülhet kertünkbe. Akár kisebb, dúsan elágazó bokor is nevelhető belőle, de magas törzzsel rendelkező fává is alakítható, illetve már eleve ilyen formára nevelt változatban is megvásárolható.

Fája általában kisebb bokrot képez, mely rendszeres metszéssel erősebb elágazásra, sűrűbb korona fejlesztésére ösztönözhető. Levele keskeny, enyhén hullámos levéllemezű, aromás, fűszeres illatot árasztó. Kora tavasztól a növény virágai is megjelennek, melyek feltűnőek, fehéres-sárgás színezetűek, belőlük őszre feketés, apró bogyótermések fejlődnek.    

A nemes babér szereti az olyan fekvést, ami meleg, de ennek ellenére nem túlzottan napos, hanem inkább kissé félárnyékos és az erős, hideg széltől védett. Talaj szempontjából a laza, tápanyagokban gazdag, semlegeshez közeli kémhatású tekinthető megfelelőnek a nemes babérnak. Hazánk hőmérsékleti viszonya a tél folyamán nem igazán optimális számára, így nálunk leginkább edényben, konténerben ajánlatos egyedeit nevelni. A mínusz öt fok alatti hőmérséklet, valamint a hideg téli szél a növény leveleire már károsan hathat, ezért a kiültetett növényeket takarásban érdemes részesíteni a hideg hónapokban.

A kertbe ültetést ajánlatos védett helyre tervezni, ezzel még jobban óvni bokrait a téli hideghatástól. A cserépben nevelt növényeket világos és hűvös helyen teleltessük át, majd tavasszal, kissé melegedő időjárás esetében már újra kihelyezhetjük! A teleltetés folyamán benti körülmények között az öntözésről se felejtkezzünk meg, de tápoldatozását csak a tavasztól őszig tartó időszakban ajánlatos elvégezni.

A konténerben nevelt növények átültetésének ideje tavasszal jön el, de ha nem kerülnek a növények átültetésre legalább hiányzó talajának pótlásáról gondoskodjunk. A növények formára metszésének első időpontja májusra tehető, majd pedig július-augusztusban is újra érdemes alakítani bokraikon. A babér jól tűri a metszést, így szükség esetén akár gyakrabban is megnyírható.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan védekezhetünk a tűzelhalás ellen?

2019. február 11. 04:36

H. Beáta kérdése: Körtefám egyik ágán a levelek nem hullottak le, olyan mintha az egész megégett volna. Mi lehet a baja? Mi a teendőm vele?

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

Hogyan lehetne megmenteni a beteg szivarfát?

2023. július 14. 04:39

A májusban ültetett egyik szivarfám gallyai a csatolt fotón látható állapotban vannak. Levelei teljesen leszáradtak, elhaltak. A másik, ugyanakkor ültetett fa, azonos körülmények közt szépen fejlődik. Kérem tanácsukat, hogyan lehetne megmenteni a beteg fát?

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?