A tűzelhalással fertőzött hajtásokat az almafákról le kell vágni?

Agrofórum Online

A tűzelhalással fertőzött hajtásokat az almafákról le kell vágni? Hogyan lehetne továbbterjedését megelőzni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tűzelhalás az alma egyik jelentős betegsége, melyet egy baktérium fertőzése okoz. A beteg hajtásokon szembetűnő károk keletkeznek, melyeket nem nehéz felismerni, hiszen a hajtások vége jellegzetesen, pásztorbot szerűen hajlik vissza. Továbbá a beteg hajtások meg is feketednek, rajtuk a levelek is elhalva, rászáradva maradnak fenn. Az első fertőzési hullám tünetei a virágok sziromhullásának időszakában már láthatóvá válnak, majd az intenzív hajtásnövekedés idején ugyancsak érdemes a fát alaposabban átvizsgálni.

A beteg hajtásokat ajánlott mihamarabb lemetszeni úgy, hogy az egészségesnek tűnő részből is legalább 50 cm-es darabot lemetszünk, hiszen a betegség, ezekben a részekben is fellelhető lehet már. A levágott, beteg részeket pedig nem szabad a fa alatt hagyni, azokat össze kell gyűjteni és megsemmisíteni. A metszési munka során fontos teendő az alkalmazott eszközök fertőtlenítése, pl. hypo oldatába való mártásuk, így előzhető meg az általunk történő továbbfertőzés.

A tűzelhalás okozta tünetek közé nemcsak a hajtásvégek elhalása tartozik, hanem a virágok csészelevelein a betegség nyomán azok barnulása, feketedése is tapasztalható. A terméseken a tünetek fonnyadásban mutatkoznak meg, majd pedig idővel azok mumifikálódása is bekövetkezik. A baktérium számára optimális környezeti feltételek mellett, vagyis párás és meleg időjárás esetében, gyakori tünet még a baktériumnyálka csepp megjelenése is, mely a növény bármely részén kialakulhat. A vegetációs időszak második felében sem árt a fát jobban átvizsgálni. A betegség az idősebb fás részeken besüppedt, lilás színű kéregelhalásban, sebek keletkezésében, de a kéreg felrepedésében egyaránt megmutatkozhat. 

A tűzelhalás áttelelése a fákon kialakult sebeken történik. Az ellenük való védekezés alapja a megelőzés, így a fát ért sérülések kialakulásának megakadályozása, időben történő lekezelése. Nagy jelentősége van a szakszerű metszésnek, a szellős korona kialakításának, a vízhajtások lemetszésének is a megelőzésben. Nagyobb és jelentősebb megbetegedésre elsősorban párás, esős, enyhén csapadékos és magasabb hőmérsékletű tavaszokon számíthatunk. A virágzás előtt a megelőző jellegű permetezés során pirosbimbós állapotig bevethetők a réztartalmú készítmények. Virágzás kezdetekor a sziromhullásig Aliette 80 WG készítmény is hatékony megoldást jelenthet.

Kiemelt kép: Pixabay

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Hogyan lehetne megmenteni a beteg szivarfát?

2023. július 14. 04:39

A májusban ültetett egyik szivarfám gallyai a csatolt fotón látható állapotban vannak. Levelei teljesen leszáradtak, elhaltak. A másik, ugyanakkor ültetett fa, azonos körülmények közt szépen fejlődik. Kérem tanácsukat, hogyan lehetne megmenteni a beteg fát?

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!