Mire figyeljünk öntözőrendszer telepítésekor házikertben?

Agrofórum Online

Szeretném a kertemben az öntözést modernizálni, telepített rendszerrel. Milyen fontos alapelvek érvényesüljenek, hogy növényeim vízellátása megfelelő legyen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Gondolom, szakember segítségét fogja tervének megvalósításához igénybe venni. Röviden összefoglalom, melyek a legfontosabb szempontok, amiket javaslok figyelembe venni.

  • Növények élő szervezetek, nem lehet az öntözést egész szezonban egyformán végezni. Vízigényüket, a talajból naponta felszívott víz mennyiségét több tényező is befolyásolja: minél magasabb a hőmérséklet, minél nagyobb a lomb mérete, annál több vizet párologtatnak el a növények. Fokozza még a vízigényt az erős, tűző napsütés, a fokozott szél is.
  • A lombhullató növények télen inaktív, nyugalmi állapotban vannak, öntözést nem igényelnek. Ezzel szemben az örökzöldek, ahogy a nevük is sugallja, egész évben zöldek, télen is élnek, anyagcseréjük van, ehhez vízre van szükségük. Kivétel az a rövid időszak, amikor a talaj átfagy, ekkor nem jutnak folyékony vízhez. Az örökzöld fás növények novembertől márciusig –csapadék hiányában – kiegészítő öntözést igényelnek, anélkül kiszáradnak. Számukra a téli öntözés lehetőségét biztosítani kell. Emiatt lombhullató és örökzöld fás növények öntözését nem tanácsos közös öntözőkörrel kialakítani.
  • A fű (gyep), bokrok és fák vízigénye eltérő, ezért az öntöző rendszeren ne helyezzük őket egy öntöző körre.
  • Öntözéskor annyi vizet juttassunk ki, hogy az adott növény teljes gyökérzete szintjében a talaját nedvességét biztosítsa az öntözés. Fűnél ez 10-15, bokroknál, cserjéknél 40-60, fáknál 80-150 cm talajmélységet jelent.
  • Gyepnél a talajfelszín gyors kiszáradása miatt 1-2 naponta, bokroknál 4-5 naponta, fáknál pedig 7-14 naponta válhat szükségessé a vízpótlás öntözéssel csapadék hiányában.
  • A növények gyökérzete oda nő, ahol a talajban vizet, nedves réteget talál. A kis vízadaggal öntözött növények gyökérzete felszínhez közeli. A ritkábban, de nagyobb vízadaggal elérhető, hogy a gyökerek mélyre nőjenek, ami segíti a növények környezeti stresszel szembeni ellenállóságát.
  • A csepegtető öntözés fás, ritkábban ültetett növényeknél bevált, víztakarékos módszer. Sorban ültetett fáknál az egyenletes elhelyezkedésű gyökérzet kifejlődését a törzs mindkét oldalára lefektetett cső biztosítja. A csepegtető csövek működése folyamatos ellenőrzést igényel, a vízből lerakódó vízkő, a talajszemcsék gyakran eltömítik a kifolyó víz nyílásait. Erre csak a talajfelszínre fektetett csöveknél van lehetőség.

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

2022. december 17. 05:37

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk karácsonykor, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyi a dolgunk, mint egy vágott fenyőnél. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?

Mitől lesz sikeres a fűmag vetése?

2023. június 18. 10:36

Jönnek a nyári melegek, és ha a fűmagvetésbe most kezdünk bele, akkor lesz pár olyan szempont, amit érdemes figyelembe venni.

Azbeszt is van a magyarországi ivóvizekben

2024. február 9. 16:40

Az azbeszt, ez a természetes formában előforduló ásvány, jó ideje tudjuk, hogy rendkívül veszélyes anyag. Az azbeszttartalmú termékek megsérülésekor apró szálak lélegezhetők be, ami idővel olyan betegségek kialakulásához vezet, mint az azbesztózis, a mezotelióma és a rák más formái.