Mire jó a letermett gombakomposzt?

Agrofórum Online

Ismerőseim körében sokan használják a letermett gombakomposztot kertjeikben. Mi az előnye a használatának?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Gombatermesztő nagyhatalom vagyunk, nagy felületen termesztenek pincékben, házakban gombát, sok helyen zsákos kiszerelésben. A gombák letermése után a visszamaradt, a termőhelyről kitermelt gombakomposzt értékes alapanyag. Van, ahol hulladékként kezelik, de számos gombatermesztő üzem talajjavító anyagként értékesíti azt. Házi kerti felhasználásnál kifejezetten előnyös a zsákos kiszerelés, könnyen mozgathatók, tárolhatók, és még a szállításuk is egyszerűbb, mint az ömlesztett gombakomposzté.

Mit tartalmaz a gombakomposzt?

Letermett gombakomposzt magas humusztartalmú anyag, 20-25% szerves anyagot tartalmaz. A legfontosabb tápelem – nitrogén, foszfor, kálium, magnézium és kalcium – tartalma is jelentős, és mikroelem tartalma is számottevő, tehát értékes tápanyagforrás. Összehasonlítva a komposztált istálló tárgyával, azzal azonos értékű anyag, hiszen egalizált komposztált szerves trágyából készül. Szerves trágyához hasonlóan nem csak jótékony tápanyag pótló hatással rendelkezik, jelentősen javítja a talaj szerkezetét, ezzel a vízgazdálkodását és tápanyag gazdálkodását is. A komposztált trágya felbecsülhetetlen értéket jelent a talaj élő világára, annak fajgazdagságára, a mikrobiológiai sokszínűségére. Mivel a komposzt mikroorganizmusai csak a nedves közegben élnek, maradnak életben, ne hagyjuk a komposztot kiszáradni tárolása alatt. Gombakomposztot felhasználás előtt gyakran még szükség lehet érlelni. Terjedőben van a talajtakarás gyakorlata, gombakomposztot is szokták így felhasználni veteményesekben. Ilyen esetben a hasznos élő szervezetek egy része a felső réteg kiszáradása, és a nap UV sugárzásának hatására elvész.

 Felhasználható minden olyan növénytermesztési módnál, ahol a szerves trágya használata már közismert:

  • zöldségtermesztésre, gyümölcstermesztésre alkalmas tápanyagigényes talajok gazdagítására ősszel egyenletesen bedolgozva a talajba, házi kertben, szántóföldön egyaránt
  • palántanevelésnél, zöldséghajtatásnál a termesztő, nevelő közeghez keverve
  • gyümölcs-, díszfák és szőlő telepítésénél az ültető gödrökbe dolgozva
  • közterületek virágágyásainak földjéhez adagolva
  • magas-ágyások, balkonládák, cserepek, konténerek talajához keverve.

A letermett gombakomposzt helyettesíti a komposztálódott szerves trágyát, érdemes felhasználni, és felkutatni közelben lévő gombatermesztőknél.

„Növelni kellene a gomba árát” - A magyar csiperke és laskagomba termesztése Ócsán

2019. április 12. 06:34

A dinamikusan fejlődő Bio-Fungi Kft. 2008 májusában váltott a polcos, holland típusú termesztési módszerre, előtte pincében, zsákos technológiával dolgoztak.

Zöldség Képgaléria Videó

Gombakomposzt használata a zöldségtermesztésben

2017. augusztus 1. 08:31

Növény-egészségügyi vizsgálatok kimutatták, hogy növénytoxikus anyagokat, betegségeket vagy kártevőket a letermett komposzt nem tartalmaz.