Mire kell ügyelni a füge metszése során?

Agrofórum Online

Február végén metszhető már a füge? Mire ügyeljek a feladat elvégzése során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mediterrán származású füge kertben, vagy akár konténerben való nevelése manapság már nem számít újdonságnak, elterjedtségét nemcsak finom gyümölcseinek, hanem dekoratív megjelenésű leveleinek egyaránt köszönheti. Metszését érdemes minden évben elvégezni, akárcsak a többi gyümölcstermő növénynél, hiszen növekedését, terméseinek minőségét és mennyiségét is csak így tudjuk megfelelően alakítani. A túlzott növekedési eréllyel rendelkező fajtái esetében elengedhetetlen az évenkénti metszés, hiszen csak így oldható meg a rendelkezésre álló helyen való tartása.

Metszés hiányában a növény gyors túlsűrűsödése, fényhiány következtében pedig belső részeinek gyors felkopaszodása is bekövetkezik fényigényes növényfaj lévén. A metszés optimális időpontja a füge esetében is tél végén, illetve kora tavasszal van. Enyhe februári időjárás mellett akár már a hónap közepén is elvégezhető ez a munkálat, a lényeg, hogy az erős fagyok elmúltával végezzük, de még a növény kihajtása előtti időszakban.

A metszés során, mint minden más gyümölcsfánál, először a beteg, száraz, esetlegesen elfagyott részeket távolítsuk el! Ezután következhet a rossz irányba álló, korona belseje felé növekvő, sűrítő részek kimetszése. A ritkítás során elsőként a gyenge, vékony, keresztező vesszőket távolítsuk el! A növény magasságának beállításakor, illetve kiálló részeinek visszametszésekor minden esetben elágazódás, illetve kifelé álló rügy felett vágjunk vissza, ezzel is több fény juttatható be a koronába!

A metszés során a növény legfontosabb részeinek az előző éves hajtások tekinthetők, melyeken a növény terméseit nevelni fogja. Nagyobb mértékű metszéskor ajánlatos csonkokat is meghagyni, melynek rügyeiből a növény újra ki tud majd hajtani. Erősebb metszés is nyugodt szívvel végezhető az elöregedett, termést nem hozó fügefákon vagy -bokrokon, viszont ennek hatására az adott évben általában kevesebb termésre, de sok új hajtás megjelenésére számíthatunk. A metszés folyamán távolítsuk el továbbá az előző évről esetlegesen fennmaradt terméseket is, valamint a nagyobb sebek kezeléséről se felejtkezzünk meg a munka végeztével!

Kiemelt kép: Pixabay

Fiatal almafák koronaalakítása, II. rész

2025. január 24. 09:40

A termelői szemlélet megköveteli (amennyiben profitorientált vállalkozásról beszélünk), hogy az újabbnál újabb fajtákban rejlő összes termőpotenciált kiaknázzuk.

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

A tél végi metszés alapozza meg a gyümölcsfák terméshozamát!

2025. március 14. 05:40

Íme néhány fő előnye, ami miatt javasolt a tél végi metszés!

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

2024. október 18. 06:40

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.