Mire való a vetőszalag? Készíthetünk ilyet házilag is?

Agrofórum Online / Fotó: Barkácsolni jó!

Mire való a vetőszalag (seed tape), és hogyan készíthetünk ilyet házilag? Várom válaszukat.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vetőszalag készítése, vásárlása az apró magvakkal rendelkező növényfajok esetében tekinthető hasznos eljárásnak. A vetőszalagon kívül vetőkorong, illetve vetőlap használata egyaránt egyre elterjedtebb módszernek számít. E kialakítások használatával ugyanis elérhető az, hogy a növények már a vetéskor a kellő távolságba kerüljenek egymástól, így jelentős munkát spórolhatunk meg a későbbiekben. A kelés után nem kell ugyanis a helyes tőszám beállításával, vagyis a növények egyelésével foglalatoskodnunk.

A növényfajok közül rendszeresen fordul elő az apró magokkal rendelkező sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, hónapos retek, de a saláta esetében is, hogy túlzottan sűrűn vetjük magjaikat, ezért is ajánlatos e fajokból vetőszalagot készíteni. Az egynyári dísznövények magjai a legtöbb esetben egyaránt aprók, így akár egyszerre többféle faj felhasználásával belőlük vetőlap készíthető, melyből később színes összeállításunk pompázhat majd virágládáinkban.

Vetőszalag házilag
Vetőszalag házilag (fotó: https://barkacsolnijo.hu/cikk/vetoszalag)

Vetőkorong készítése pl. a bazsalikom, metélőhagyma esetében lehet célszerű, hiszen e fajok így könnyedén vethetők cserepekbe. A vetőmagok optimális számának felhasználása által nemcsak időt, hanem pénzt is spórolhatunk, hiszen a magszükségletünk jóval kevesebb lesz a helyes mennyiségű felhasználás által.

Vállalkozó kedvűek a vetőszalag vásárlása helyett akár annak elkészítése mellett is dönthetnek. Az elkészítéshez nincs is másra szükség, mint a magokra, könnyen lebomló papírra, valamint természetes ragasztóanyagra. A papírt érdemes először 3-4 cm-es szélességben hosszabb csíkokra felvágni, mely akár WC papír, de háztartási papírtörlő egyaránt lehet. A ragasztóanyagot is könnyedén elkészíthetjük víz és liszt keverékéből főzött csirizzel. Ezután nincs is más feladatunk, minthogy a magokat a ragasztó segítségével a papírra ragasszuk az adott növényfajnak megfelelő távolságban. Az elkészült szalagokat, a már előre elkészített vetőágy barázdáiba helyezzük, ugyanúgy, mintha a magokat vetnénk. A vetés végeztével következhet a beöntözés, majd a talajjal való takarás, ezután pedig ismét az óvatos beöntözés.

Kiemelt kép: https://barkacsolnijo.hu/cikk/vetoszalag

Miért alkalmazzunk talajoltást vetés előtt?

2023. október 16. 08:10

A mezőgazdasági termelés sikerességének alapja a termőföld, mégsem fordítunk rá kellő figyelmet.

Tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2019. június 6. 13:01

Az elmúlt években Európa számos országában a termelők számára komoly fejtörést okozott a repceállományokban megjelenő levéltetű kártétele. A levéltetvek mint vektorok az ősz folyamán más keresztesvirágú növényfajról is hozhatják a tarlórépa sárgaságvírusát, illetve segíthetik a vírus továbbterjedését az állományon belül.

A Kverneland fronttartálya teljes rugalmasságot kínál a különböző munkagépekkel való kombinálásához

2023. július 9. 10:10

A Kverneland piacra dobta az f-drill fronttartályos rendszerét azok számára, akik nagyobb mennyiségű vetőmagot vagy műtrágyát szeretnének szállítani, és kombinált eszközökkel kívánnak dolgozni.

Gyökérzöldségfélék fejlődési rendellenességei (I.)

2019. október 3. 13:05

A növénytermesztésben gyakran tapasztalható sekély talajművelés - aminek egyes években következménye a súlyos belvízhelyzet is - a zöldségfélék közül leginkább a gyökérzöldségeket sújtja.