24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Miről ismerhetjük fel a gyümölcsfák virágainak elfagyását?

Agrofórum Online

Honnan tudhatom, hogy a gyümölcsfa virága megfagyott? A megbarnult szirom jelzi a fagyást?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Sajnos az utóbbi években többször előfordult, hogy a gyümölcsfák virágzásakor fagypont alá süllyedt a hőmérséklet, ezzel okozva a gazdáknak, kiskerti tulajdonosoknak jelentős terméskiesést. A fagy okozta kár mértékét nem egyszerű meghatározni, hiszen a tartósan nulla fok alatti hőmérséklet hatását több tényező is befolyásolja.

Ahogyan a téli hideget az egyes fajok, fajták különböző mértékben képesek elviselni, ebben az esetben is a faj, fajta tulajdonságai is meghatározók lehetnek. Ennél azonban sokkal nagyobb befolyása van annak, hogy a virágzás mely fázisában érte a növényt a fagyhatás. Általános érvényű, hogy a generatív részek, vagyis a virágok minél közelebb vannak az elvirágzáshoz, annál fagyérzékenyebbek. A legnagyobb hidegtűrése a virágoknak tehát bimbós állapotban van, míg a legjobban a sziromhullásban lévő virágok lehetnek áldozatai a fagynak. A terméskezdemények pedig még a virágoknál is érzékenyebbnek bizonyulnak.

A kajszi és az őszibarack esetében a bimbós stádiumban lévő virágok átlagosan mintegy  -4; -8 fokot is képeset átvészelni. A kinyílt virágok -2; -5 fokot tudnak csak elviselni. A kötődött kis gyümölcsök pedig már kb. -1; -3 fokon fagykárt szenvednek. A fagykárt a virágszervek elbarnulása jelzi, de az egyes virágrészek sem rendelkeznek egyforma érzékenységgel.

A legérzékenyebbnek a termő tekinthető, majd ezt követően a porzók, majd a sziromlevelek barnulnak és halnak el, majd végezetül pedig az egész virág megbarnulása tapasztalható. A kötődött kis gyümölcsökben a fejlődő magok a legérzékenyebbek a fagyra, ezek már -1 fokon súlyosan sérülnek. Az egész gyümölcskezdemény -2;- 3 fokon fagy meg teljesen. A terméskezdeményekben okozott kártétel tehát külső szemmel nem minden esetben állapítható meg, szükség van a bennük fejlődő magok megvizsgálására is.

A kialakult fagykár azonban nemcsak a virágzási stádium és a hideg mértékének függvénye, hanem a hőmérséklet fagypont alá csökkenésének ütemétől, a fagyos hőmérséklet időtartamától egyaránt függ. Emellett a fa kora, egészségi állapota, kondíciója szintén befolyásolja azt, milyen mértékben képes a növény a különböző stresszhatásokat, így a fagyos időjárást is átvészelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Az almamoly és keleti gyümölcsmoly elleni, új hatásmechanizmusú rovarölő szer: MADEX TWIN

2023. április 27. 16:18

Az almatermésűek legfontosabb kártevője a gyümölcsöket károsító 2- 3 nemzedékes almamoly és a 4 nemzedékes a keleti gyümölcsmoly.

Veszélyes a hernyófészek a kecskerágóban?

2020. május 19. 09:21

Kertem előtt az utcán kecskerágó bokron furcsa hernyófészket láttam. Sok sárga színű hernyó mozgott a szövedékben. Veszélyesek ezek a gyümölcsfáimra?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzik a szilvamoly és az almalevél aknázómoly

2022. április 20. 08:49

A hideg időjárás ellenére szinte minden növénykultúrában akad növényvédelmi teendő.

Őszi teendők a gyümölcsösökben

2020. október 19. 10:01

Ha vége a gyümölcsszedésnek, hajlamosak vagyunk hátra dőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a gyümölcsfákat. Gyakori gond, hogy a szüret után a letermett fákat nem vagy nem kellő módon készítik fel a következő évi szezonra. Ebben a cikkben ennek a kérdésnek a fontosságára hívom fel a figyelmet, azaz: hogyan tudjuk optimalizálni gyümölcsfáink tartalékait?