Házikert

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

Agrofórum Online

A szüret után sem ér véget a gyümölcsfákkal a teendő, mert jön a lombhullástól rügyfakadásig tartó időszak, melyben rengeteg dolgunk van, akár kiskerttulajdonosként is.

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok szép, napérlelte gyümölcs, és ott lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. Maximum egy lemosó permetezés, és kész. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb, ha a következő évben is sok termést szeretnék szüretelni.

Kihívások minden évben lesznek

Az egyik alapvető tézis, hogy minden év más és erre a fákat is érdemes felkészíteni. A gyümölcsök szürete után például a fák körüli teendők közé tartozik a következő év növényvédelmének megalapozása: szedegessük le a gyümölcsmúmiákat, apró, fán maradt terméseket. Ezek a pici termések várhatóan úgysem fognak beérni, de még kompótba akár jók is lehetnek, a beteg gyümölcsöknek meg nincs is helye a fán ilyenkor, mert csak fertőzési gócpontokká válnak.

Mivel az elkövetkező években sem számíthatunk sok pozitívra az aszály enyhülésében, így a fákat érdemes felerősíteni. Akár hisszük, akár nem, a fák esetében is az erősebb növények jobban ellenállók lesznek a fertőzésekkel szemben, a kártételek kiheverésére alkalmasabbak, de jobban fogják tűrni a téli fagyokat és a nyári kánikulákat is.

A fák felerősítését szervestrágyázással érhetjük el az őszi hónapokban. Ezt a szervestrágyázást viszont ősszel és tavasszal is elvégezhetjük.

Lombhullás után ugye nem tudunk már lombtrágyázni – bár ez sokak fejében még nem általános tudás, de másképp kell megoldani a fák felerősítését.

Télen minden évben reménykedünk a megfelelő csapadék és hómennyiségben, de ha le van tömörödve a talaj a fák között, akkor ennek a plusz csapadéknak a talajba, gyökérzónába való szivárgásában is aligha bízhatunk. Ilyenkor a talajművelési módunknak megfelelően érdemes lehet fellazítani a fák körüli részeket. Egy no-till technológiánál az ásóvillával is meglazíthatjuk a talajt. Így a téli csapadék jobban a talaj rétegeibe tud szivárogni és nem párolog el szeles idő esetén sem a légkörbe. (Legalábbis nem olyan mértékű lesz az elpárolgás, mert párologni természetesen mindig fog.)

Számos feladatot el kell végezni ősszel a gyümölcsfák körül, ha a következő évben sok termést szeretnék szüretelni

Szakszerű metszés a termésfokozásért, a növényvédelemért és a termésmennyiség beállításáért

A téli metszés még mindig nem annyira bevett szokás a gyümölcsfák esetében (nem minden gyümölcsfajnál kell), mint nyugati országokban és más korszerű termesztéstechnológiát ismerő országokban. A téli metszésnek sok jótékony hatása van. Egyrészt a befelé menő ágakat lehet könnyebben kiszedni és a fák térállását is jobban tudjuk szabályozni, ráadásul ismerve saját növényvédelmi módszereinket, lehetőségünk van a fákat lazítani, ritkítani.

Minél jobban át tudja fújni egy fát a szél és körbe tudja járni a nap, annál kevesebb növényvédelmi problémánk adódik, és annál egyöntetűbb és egyenletesebb lesz az érés is.

Ismerve a növények nedvkeringését, akár tápanyagtolulás is elérhető szakszerű metszéssel, ha a hajtásvégeket megfelelő módon, a fajra és fajtára jellemzően megkurtítjuk. Így nagyobb szemű termések várhatók, ami nemcsak a házikerti szinten a fogyaszthatósági élményt növeli (nagyszemű cseresznye, meggy példáján), de akár a piacosságra is jó hatással van, és akár az ízekre is.

Őszi ültetésű gyümölcsfák

Ősszel van a gyümölcsfák egyik ültetési ideje is. Ilyenkor pótolhatjuk a kiszáradt fákat is, a kertészetek megtelnek ebben az időszakban gyümölcsfákkal.

Meszezzük-e a fák törzsét?

A fák törzsének meszezése egyrészt azért ajánlott, mert a téli meleg lassabban melegíti fel a kérget, így késleltethető a kihajtás és a nedvkeringés megindulása, ami a fagykárok enyhítésében játszik nagy szerepet, de a mész fertőtlenítő hatással is bír, ami a kéregben tanyázó, áttelelésre készülő kártevők és kórokozók ellen is egyfajta védelmet nyújt.

Ugyanígy az őszi munkákhoz tartozik a vadkár elleni védőhálók felhelyezése is, hiszen téli időszakban csökken a vadak természetben előforduló táplálékainak mértéke, és egyre több a vadkár a gyümölcsösökben is ezáltal.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Hamarosan már csak üvegházakban lehet alkalmazni a neonikotinoid hatóanyagokat

2018. november 9. 17:25

Négy termék forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét visszavonták, további 21 készítmény engedélyéből pedig törölni kellett a szabadföldi felhasználásokat.

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.

A letermett meggyfát kell még idén permetezni?

2022. július 7. 04:37

Választ szeretnék kapni arra a kérdésre, hogy a letermett meggyfát kell még az éven permetezni?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aggasztó a kukorica és a napraforgó állapota

2022. július 12. 08:32

A kukorica és a napraforgó állapota országszerte aggasztóvá vált, kivéve, ahol öntözni tudtak.