Gyümölcsfáimnál, főleg az idősebbeknél, sok hajtás nő ki a földből a fa alatt, némelyiknél a fatörzsön. Mit tegyek velük?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A gyümölcsfák gyökereiből, a fák tövéből és a törzs oldalából gyakran sarjak törnek elő. A képződés helyétől függően ezeket gyökérsarjaknak, tősarjaknak, a koronában lévőket pedig vízhajtásoknak nevezzük. A sarjak gyorsan nőnek, tápanyagot vonnak el a fától, azt gyengítik, mivel nincs szükség rájuk, mielőbb el kell távolítani azokat.
A gyökérsarjak a fák talajban lévő gyökereinek rügyeiből fejlődnek, a gyökérrendszer teljes felületén a lombkorona alatt. Vannak gyümölcsfajok, melyek különösen hajlamosak gyökérsarjak képzésére. Ilyenek a meggy és szilva fajok, de a kajszibarackra is jellemző. A sekélyen, talajhoz közeli, vízszintesen növő gyökérzetből törnek elő tömegével a sarjak. A gyökérsarjak megfelelő gyökérrel leválasztva önálló növénnyé nevelhetők. Az oltványfák gyökérsarjai az alanynak utódai, azok klónjai, azzal azonos tulajdonságokkal rendelkeznek, ezek csak alanynak hasznosíthatók, beoltva termő gyümölcsfa nevelhető belőlük. A gyökérnemes fa gyökérsarjából oltás nélkül is nevelhető termő gyümölcsfa. Ha a sarjakat nem kívánjuk felhasználni, megjelenésük után mielőbb el kell távolítani. Ennek módja: a sarj gyökerét ki kell bontani a földből, és az anyanövény gyökeréről, növekedési iránnyal ellentétes irányban, erős rántással leszakítani. Ezzel a sarjhajtás alvórügyeit is eltávolítva, azon a helyen újabb hajtások nem nőnek.
Fokozott gyökérsarj képződés lép fel, ha a fákat erősen megmetszik, ifjítják, ezért csonkolják, vagy kivágják, de a gyökere a talajban marad. Kivágás után még évekig törnek elő a földből a gyökérsarjak a volt lombkorona teljes területén, a törzstől 6-10 métertávolságban is.
A gyümölcsfák gyökérsarjai ellen gyomirtó szerekkel nem szabad védekezni, a gyökérrendszeren keresztül a sarjak a teljes fa anyagcseréjével kapcsolatban vannak, a szer hatóanyaga bekerül a nedvkeringésébe. A kellemetlen, felszaporodó sarjak ellen egyedileg, azok kiásásával lehet hatékonyan védekezni. Nem vezet eredményre a sarjak talaj feletti részének lemetszése sem, bár gyengíti a következő, ugyanott kihajtó sarjat növekedésében, de nem nyújt végleges megoldást.
A tősarjak a fatörzs tövi részén elhelyezkedő alvó rügyekből fejlődő „nem kívánt” hajtások, azok korai eltávolítása könnyebb, mert jól láthatóak és könnyű hozzájuk férni. Tőből, csonk nélkül kell kivágni. Tősarjak az alanyon szoktak kifejlődni az oltás helye alatt. Gyakoriak törzses oltott ribiszkék és köszméte fáknál, de minden oltott gyümölcs és díszfa esetében előfordulhat. Megtévesztő lehet, hogy bizonyos fák oltását nem a törzs aljában, hanem a törzs magasabb részén végzik. Az első éves facsemeték koronájának metszésekor meg kell keresni az oltási helyet, és az alatta lévő vesszőket kell csonk nélkül eltávolítani. Év közben az újabb hajtásokkal is ugyanez a teendő.