Mit kell tenni a késői érésű almafákkal?

Agrofórum Online

Mely betegségek és kártevők ellen kell még védekeznem késői érésű almafáimon? Mire ügyeljek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

Az időjárási körülmények az elmúlt időszakban az almafa lisztharmat és varasodás szempontjából is kedvezőnek bizonyultak. Az almafa lisztharmatnak (Podosphaera leucotricha) főként a meleg időjárás és a magasabb légnedvesség kedvez. Terjedését ezáltal a záporeső, a harmat és a köd segítik elő. Hőmérséklet szempontjából pedig a 22-24 fok az ideális. A kórokozó által okozott fehér lisztszerű bevonat a leveleken és a hajtásvégeken egyaránt megjelenhet. Nagyon fontos a gyümölcsök védelme is, hiszen a terméseken hálószerű parásodás formájában jelenik meg kárétele. A varasodás (Venturia inaequalis) terjedését főként a csapadékos időjárás segíti elő. A leveleken kialakuló sötét, barna közepű foltok jelzik a fertőzést, melyek a szélük felül fokozatosan feketévé válnak. A gyümölcsökön is kialakulhatnak varas foltok, a termések héján parásodás, deformáció is megfigyelhető.

Ahol a kórokozók rendszeresen előfordulnak, ott a vegyszeres védekezés elengedhetetlen. A felszívódó hatású készítmények (ciprodinil, tebukonazol) mindkét betegség ellen, még a kontakt kén a lisztharmat, a réz pedig a varasodás ellen hatékony. A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, a megfelelő kondíció megtartása érdekében. Az őszi és tavaszi lemosó permetezések, valamint a lehullott lomb összegyűjtése és megsemmisítése is a fertőzés megelőzésében és mérséklésében játszik szerepet.

Az almásokban folyamatosan jelenlévő, a növényvédelmet a kártevők közül alapvetően az almamoly (Cydia pomonella) határozza meg. Magyarországon általában 2, de melegebb időjárás esetében 3 nemzedéke rajzik. Az első nemzedék imágóira április közepén- május elején, a második nemzedék megjelenésére pedig július elején számíthatunk. Az almamoly által okozott károsítás május közepétől a vegetáció végéig bármikor megtörténhet elhúzódó rajzása következtében. Július-augusztus hónapokban a magas hőmérsékletnek hatására fejlődésük gyorsabban végbemegy és az almákra rakott petéikből kikelő lárvák szinte azonnal a gyümölcsbe rágnak. Az eredményes kémiai védekezés alapja az almamoly rajzásmenetének folyamatos megfigyelésén alapszik szexferomon csapdákkal. Amennyiben a csapdákban 5 db lepke/hét, vagy e fölé emelkedik a befogott egyedek száma, akkor indokolt a védekezés (acetamiprid, cipermetrin, lambda-cihalotrin). A kártevő házikertben június elejétől szeptember közepéig eredményesen gyéríthető a fák törzsére helyezett hernyófogó övvel is.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Van megoldás a léalmaválságra?

2018. október 22. 08:43

Tapasztalatok igazolják, hogy amikor egy határidős szerződést vezetnek be egy mezőgazdasági termékpiacon, akkor a piaci szeplők képesek lesznek megoldani azokat a problémákat, amelyekkel hosszú ideje küzdöttek.

Egyre több a fertőzött meggy

2019. július 10. 10:55

A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.

Milyen kihívásokkal néz szembe az almaágazat? Konferenciát szerveznek

2023. február 13. 13:36

Március második felében szakmai konferenciát szerveznek, melyen az almaágazatot érintő aktuális kérdéseket veszik számon.