15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Mit, mikor és hogyan készítsünk fel a növények közül a télre?

Agrofórum Online

Őshonos, hazai klímán is megfelelően áttelelő növényeink mellett kertünkben számos fagyérzékeny növény is megtalálható, melyet érdemes teleltetéssel, esetlegesen takarással védenünk a téli időjárás lehűléseitől.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Fagyérzékeny, cserepes növényeink közül pl. a leandert, fuksziát és a muskátlit is télire fagymentes, 5-10 fokos hőmérsékletű helyre szükséges elhelyeznünk. Ezt a műveletet érdemes már október közepe-vége felé elvégeznünk. A téli pihenőhely ne csak fagymentes legyen, hanem némi fényt is adjon növényeinknek, valamint időnkénti vízpótlásukra is lehetőséget kell biztosítanunk.

Azok a fagyérzékeny növények, amelyek a kertünkbe maradnak kiültetve vagy dézsában, igényelhetik a takarást a hideg hónapokban. Ilyenek pl. a déli tájakról származó, főként fiatal növények, mint a fügebokrok és egyes pálmák. A fejlettebb, erősebb és idősebb pálmák, babérfák, olajfák viszont már képesek jól viselik a téli időjárás viszontagságait. A pálmák a fügéhez hasonlóan a déli, meleg fekvésű területeken érzik jól magukat, ezért már az ültetésük tervezésekor olyan helyet keressünk, ami napos és szélvédett. A városi klíma, de egy belső udvar, a ház déli oldala is ideális számukra. A téli fűtés hatására az épületfal közelében elhelyezett növények eleve magasabb hőmérsékleten telelhetnek át. Kerüljük az erősen szeles vidékre való ültetését, vagy védjük növényeinket örökzöldekből létrehozott szélfogó sövénnyel.

A takarást ne siessük el, célszerűbb minél tovább takaratlan hagyni növényeinket, ezzel is megkímélve attól, hogy egy-egy nap időszakos felmelegedésének hatására befülledjenek növényeink. A becsomagoláshoz erre a célra kialakított fóliát, illetve takarószövetet is alkalmazhatunk, a lényeg az, hogy jól szellőző legyen. Pálmafák esetében a legfontosabb, hogy a szívrügyet óvjuk meg a téli csapadék okozta megfagyástól, így takarásuk előtt először a levelek összekötéséről gondoskodjunk.  Érdemes tövi részét 10 cm-es magasságban avarral, fenyőkéreggel vagy mulccsal is takarni, melyet sekélyen gyökerező növényeink gyökereinek védelme esetében is alkalmazhatunk pl. kivi és clematis.

A teleltetés előtt, legyen az melegebb helyre költöztetés vagy takarás a növények kártevő- és kórokozó mentességéről alapos szemrevételezés folyamán győződhetünk meg.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.

A kékszakáll felkészítése a téli időszakra

2024. szeptember 22. 08:10

A kékszakáll cserje viszonylag igénytelen, azonban a legszebb formáját napos helyen mutatja meg.

Megmenthető még a tél folyamán károsodott cikász pálma?

2025. április 5. 04:36

Tavaly nyáron ültettünk ki cikász pálmákat kertünkbe, nagyon gyönyörűek voltak és zöldek. Téliesítettük azokat, letakartuk pálmatakaróval. 1 hete vettük le róluk, a csatolt felvételen látható kép fogadott bennünket. Mire számíthatunk?