31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Mit tehetünk a szobanövények levélsárgulása ellen télen?

Agrofórum Online

Mit tehetek a szobanövényeim leveleinek sárgulása ellen? Most, a téli időszakban lépett fel a probléma, és szeretnék tenni valamit.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A téli időszakban a környezeti körülmények sajnos nem minden esetben alakulnak optimálisan a szobanövények számára, így gyorsabban tapasztalható meg ebben az időszakban levélsárgulás, száradás, szélsőséges esetben pedig növényelhalás is. A levélsárgulás akár több okra is visszavezethető, de az sem kizárt, hogy több tényező együttes hatása váltja ki ezt a tünetet. Amíg a hőmérsékletet és a vízmennyiséget befolyásolni tudjuk, addig a megvilágítottság mértékére és időtartamára nem tudunk hatással lenni. A hőmérsékletet minden esetben a növény igényéhez és a bejutó fénymennyiséghez szükséges igazítanunk.

A mérséklet hőigényű, teleltetést kívánó növényfajoknak a 10 Celsius-fok körüli hőmérséklet is optimális lehet, ezért e fajok akár a fűtetlen szobában, vagy akár egy télikertben is jól érezhetik magukat. A hűvösebb körülmények mellett tartott növények öntözését is minden esetben mérsékelni kell, ezzel előzve meg a túlöntözés okozta hervadást, gyökérrothadást. A melegben tartott, télen hideget igénylő szobanövények levelei gyakran sárgulnak, hullásnak indulnak, főként, ha még túlzott mennyiségű vizet is kapnak. A melegigényes fajokat, mint pl. az orchideákat, minden esetben fűtött helyiségben neveljük, rendszeres, de a szokásosnál kevesebb vízmennyiséggel locsoljunk!

Az optimálistól eltérő környezeti körülmények hatására a levélsárgulás mellett a növény kondíciójának csökkenésére egyaránt számíthatunk. Ebben az időszakban a növények sokkal fogékonyabbak a kártevőkre és a betegségekre egyaránt. Érdemes tehát télen, dísznövényeinket időnként át is vizsgálni, a levelek egészségéről, kártevőktől való mentességéről meggyőződni.

Az átvizsgálás során a levelek színi oldala mellett a fonákot is jobban meg kell nézni, hiszen az egyik legveszélyesebb kártevő, a takácsatka megbújása, finom szövedéke is a levél ezen oldalán található meg. A pajzstetvek és levéltetvek megtelepedése ennél látványosabb, egyedeiket, valamint a szívogatásuk következtében megjelenő mézharmatot is könnyen észrevehetjük, nemcsak a növényeken, hanem annak környezetében egyaránt.

Kiemelt kép: Pixabay

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

2023. január 7. 04:38

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

A kukorica az éghajlatváltozás tükrében

2018. december 31. 05:36

Az éghajlatváltozás már hazánkban is érezhető jelenség. A kukorica termesztése szempontjából a hőmérséklet emelkedését akár pozitív hatásnak is elkönyvelhetnénk, ugyanakkor a csapadék szélsőséges eloszlása, a hőhullámok és aszályos időszakok gyakoribb megjelenése már árnyalja ezt a képet.

Gyakori hibák a kiskerti palántanevelésben

2025. március 1. 05:40

Cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakoribb problémákat, amelyekre érdemes odafigyelni a palántanevelés során.