30℃ 19℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Mit tehetünk a zölden maradt paradicsomokkal?

Agrofórum Online

Mit tudok tenni a zölden maradt paradicsommal? Mennyi idő alatt pirosodik be, ha leszedem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Októberben, a paradicsom tövein maradt zöld termések, fény, illetve kellő hőmérséklet hiányában már valószínűleg nem fognak tudni beérni. Aki szeretné hasznosítani az éretlen bogyókat, annak még a fagy beköszönte előtt érdemes a leszedéséről gondoskodnia. A zöld paradicsomok további érlelésével fogyasztásra alkalmas terméseket kapunk, de a zöld paradicsomtermések ugyancsak felhasználhatók, pl. savanyúság elkészítése céljából. 

Fontos, hogy a leszedést még azelőtt elvégezzük, hogy a termések megfagynának, ez ugyanis felrepedésükhöz, továbbérleléshez való alkalmatlanságukhoz vezetne. A zöld terméseket is válogassuk át, hiszen ebben az időszakban a bogyók már gyakran sérülnek. Csak olyan bogyókat tartsunk meg, melyek épek és egészségesek, sem kártevők, sem pedig kórokozók nem fertőzték meg! Színezet szerint is kiválogathatjuk a terméseket, a színesedők fognak leghamarabb fogyaszthatóvá válni, míg a teljesen zöld színűek beérése tart a legtovább. A terméseket szellősen helyezzük el papírdobozban, faládában, vagy újságpapírral bélelt ládában, fontos, hogy szellőzésük így biztosítható legyen.

A zöld paradicsomok érésének időtartama továbbá attól függ, milyen hőmérsékleten tartjuk azokat az elkövetkezendő időszakban. Akár egy részük magasabb, míg másik részük alacsonyabb hőmérsékleten is tartható, így fogyaszthatóságuk nem egyszerre következik majd be. A 20 fok körüli hőmérséklet kb. két hetes érési folyamatot biztosít, míg ennél hidegebben, 10 fokon való tartásával akár egy hónap is lehet a termések beérésének időtartama. Az érés ideje a hőmérséklet alacsonyan való tartásával jól korlátozható, viszont az érés gyorsítása nemcsak a hőmérséklet emelésével, hanem pl. banán vagy alma, a termések közelébe való elhelyezésével ugyancsak elősegíthető.

A tárolás, utóérlelés folyamán, akárcsak a többi zöldségnövény esetében, fontos, hogy időnkénti kiválogatásukról is gondoskodjunk, így akadályozzuk meg a nagyobb mennyiségű termésromlást. Azt is jobb, ha tudjuk, hogy bár a paradicsomok zölden leszedve is pirosra érnek idővel, viszont ízük elmarad azon társaikétól, melyeket pirosan szüreteltünk le töveinkről. 

Kiemelt kép: Pixabay

A génmódosított paradicsom tényleg angolnaként úszik a vízen?

2023. szeptember 25. 11:10

A közösségi média szinte minden felületét elárasztotta az a videó, amelyen bemutatják, hogyan viselkedik egy organikusan termesztett paradicsom(szelet), ha sós vízbe teszik, és hogyan viselkedik a GMO paradicsom. Az eredmény sokkoló!

Mit jelentenek a determinált, a féldeterminált és a folyamatos növekedésű fogalmak a palántáknál?

2025. április 27. 04:37

Palántavásárlás előtt állok. Olvastam a fajták leírásában, hogy determinált, féldeterminált, folyamatos növekedésű. Mit jelentenek ezek a fogalmak?

Mitől lyukas a paradicsom?

2018. szeptember 17. 09:27

F. Géza kérdése: Folyton növő paradicsom növényeim tetején a fiatal zöld terméseken és az érőfélben levőkön is 2-4 mm-es, szabályos kör alakú, mély lyukakat találtam. A szomszédom szerint meztelencsiga okozza. Más nem idézhet elő ilyen kárt a paradicsomnál?

Döbbenetes módon védekezik a paradicsom szárazság esetén

2024. január 23. 16:10

Egy kutatás szerint a paradicsom gyökerében lévő „vízálló” anyag védi a növényt aszály idején.