Mályvavirágom teleltetés alatt elvesztette a leveleit. Most mit tehetek vele? Hogyan metsszem meg, hogy dúsan virágozzon?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A január, február okozza a legtöbb tartási problémát a teleltetett növényeknél. Amikor sok, többféle hőmérsékleti igényű növény együtt telel védett helyen, hogy a kinti fagytól védjük, egy részüknek biztosan nem megfelelőek a nevelési körülmények. Két fontos környezeti tényező befolyásolja a szobai növények állapotát: a fény és a hőmérséklet.
Kérdéséből nem tudtuk meg, hogy milyen hőmérséklet mellett telelt a virága. A szobai mályva nem viseli el a fagyot, vagy ahhoz közeli hűvöset. Minimum 12 °C-os léghőmérsékletet kell tartani, de a 15 fokos meleg a biztonságos számára. Ami fontos, hogy egyenletes legyen a hőmérséklet, ne ingadozzon értéke! Ha bármi oknál fogva a hőmérséklet a megadott minimum alá esik tartósan, a növény a hideg hatására levélhullással válaszol.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy alacsony hőmérséklet mellett a növények lényegesen kevesebb vizet párologtatnak el, mint szoktak. Ebből kifolyólag kisebb vízmennyiséggel és ritkábban szabad öntözni. Ha megszokás szerint történik öntözésük, nem használják fel a vizet, alul tálkájukban víz gyűlik össze, vízben állnak. Ez az állapot gyakran gyökérrothadáshoz vezet.

A virágok vízfelvételéhez világosság is szükséges. Ez hiányzik a téli hónapokban. Decembertől februárig a legrövidebbek a nappalok, 7-9 órán keresztül van csak természetes fény, ami a legtöbb növény számára nem elegendő. A világos időtartam mellett a fényerősség sem megfelelő, igen alacsony, emiatt a növények anyagcseréje nem funkcionál a megszokott módon.
A leírtak alapján látszik, hogy több tényező együttesen befolyásolja a növény növekedését, amik közül nem tudjuk mindegyiket a növények igényeihez igazítani. Ilyen esetben a legtöbb, amit tehet, hogy az öntözés visszafogásával próbálja meg a növényeket kicsit nyugalmi állapotban tartani.
Mit tehet a helyzet megoldására?
- Azonnal öntse ki a tálkában lévő vizet, helyezze a cserepet 1-2 cm magasra a tálka felett oly módon, hogy kavicsokat tesz alá! Ezzel megakadályozza, hogy vízbe lógjon a cserép alja, onnan a növény gyökerei, és alulról a gyökerek is levegőzni fognak.
- Átültetésig ritkán és a korábbinál kevesebb vízzel öntözze!
- Március elején ültesse át új földbe, és nagyobb cserépbe, hogy a bokor gyökérzete megerősödjön! Ellenőrizze gyökérzetét, a beteg, esetleg rohadt gyökereit vágja le róla átültetésnél!
- Lehet a szobai mályvát metszeni, azzal a növény formáját és méretét szabályozhatja. Ha a vesszők végének harmadát visszametszi átültetéssel egymenetben, akkor szép, formás, kompakt alakú növényt varázsol lakásába.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele