Sosem permetezett Golden almák héja mitől ilyen fekete? Az összes fán előfordul. Próbáltam dörzsöléssel, körömkefével lemosni, nehezen megy. A betegségről képet csatoltam.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Az almafákon több élő szervezet is okozhat fekete elszíneződést.
- Minden fás és lágyszárú növényen gyakoriak a levéltetvek, melyek felszaporodva nagy mennyiségű ragacsos anyagot, úgynevezett mézharmatot termelnek, amin másodlagosan fekete színű korompenésznek nevezett gomba szokott megtelepedni. Ez a sötét színű elszíneződés a növény minden részén kifejlődhet, leveleken, hajtásokon, és az alma gyümölcsök héján is. Jelenléte mindaddig megfigyelhető, amíg a levéltetvek is élnek az almafákon. Viszont a levéltetvek nem szoktak válogatni az almafajták között, általában minden almafajtát megfertőznek. Levelében azt írta, hogy csupán egyetlen almafajtánál tapasztalta a tünetet, a fekete elszíneződés nem tulajdonítható a korompenésznek, nem arról a betegségről van szó.
- Kezeletlen, nem permetezett almafáknál, elsősorban a régi fajtáknál, házikertekben, ismert két gyakori, bár nem jelentős gombabetegség, melyek csak az almatermések héján okoznak fekete elszíneződést. A koromfoltosság betegség (kórokozója Gloeodes pomigena) az alma héján, annak felületén gyér, 3-8 mm-es foltban sötét színű gombafonalat (micéliumot) képez. A bevonat felszínes, csak az alma héjára terjed ki, a húsába nem hatol be.
A légypiszok betegség (kórokozója Leptothyrium pomi) feketés, pontszerű elszíneződései egymás mellett helyezkednek el, a kórokozó gomba szintén héjra tapadó gombafonalából és szaporítóképleteiből állnak. A bevonat ezeknél is felszínes, a héjra terjed ki, általában letörölhető. Mindkét gombabetegség a fa kérgén telel, és ellenük a biotermesztésben is engedélyezett és bevált réz hatóanyagú, lemosó permetezéssel lehet védekezni. Bármelyik réztartalmú gombaölő szer alkalmas a kezelésre.
- Az utóbbi években egyre elterjedtebben alkalmazzák és forgalmazzák is, a hidrogén-karbonát hatóanyagú készítményeket: ezek kifejezetten olyan kórokozók ellen váltak be, melyek a növény felszínén élnek, nem hatolnak be a növénybe, így a szer oldata permetezéskor a gomba szinte minden részét eléri, és kiszárítja azt. A koromfoltosság mellett még a szintén felszíni életmódot folytató lisztharmat gombák ellen is eredményesen alkalmazhatók. Az oldataik lúgos kémhatásukkal érik el a gombafonalak pusztítását.
Kálium – hidrogén – karbonát hatóanyagú Kumar és Vitisan néven vannak forgalomban. Hasonló hatást nyújt a háztartásokban (konyhában) sütéshez használt nátrium-hidrogén-karbonát hatóanyagú szódabikarbóna is, melyet 0,5-1,0%-os töménységben ajánlják. Jövő évben javaslom, próbálja ki a szódabikarbónás permetezést a foltosodás kezdetekor. Környezetkímélő és olcsó megoldás.
Kiemelt kép: Pixabay