Sürgős segítséget kérek: a sárkányfámnak az alsó levelei elkezdtek sárgulni. Mi lehet a baja? Egy hónapja van bent a lakásban, előtte a teraszon élt. Eddig rendben volt, rendszeresen öntöztem, 20-25 fokos helyen tartom a házban.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Segítségkérő!
A rövid ismertetése alapján a sárkányfa (Dracaena spp.) lakásában történő jelenlegi tartása megfelelőnek tűnik. Viszont a leveleinek sárgulása azt jelzi, hogy nem érezte ott jól magát korábban. Így utólag nehéz már pontosan megállapítani a hibát vagy hibákat, viszont a későbbiekre vonatkozóan segítő ápolási tanácsokkal szolgálhatok.
A sárkányfák sok faja ismert, mindegyikük viszonylag egyszerű növény, tartásuk kezdőknek sem jelent kihívást.
- Nem vízigényesek, akkor ajánlott öntözni, ha már földje száradt. Ezt a virág felemelésével lehet ellenőrizni: ha könnyű, akkor már száradt a talaja.
- Nem melegigényesek, viszont egyenletes hőmérsékletet, huzatmentes helyet kívánnak. Fagyot, kinti nevelést nem bírják. Szabadban csak akkor veszélytelen tartásuk, ha a külső körülmények hasonlóak a szobai viszonyokhoz.
- Fényigényük átlagos, közvetlen, tűző napra ne helyezze a növényt, mert károsodhat!
- Tápanyagigényük átlagos, elsősorban tavasztól őszig a melegebb és hosszúnappalos hónapokban ajánlott 2-3 hetente tápoldatozni.
A dracénákra és a tőlevélrózsát nevelő évelő növényekre a fás törzs nevelése jellemező. Ez úgy alakul ki, hogy az alsó, legidősebb levelek megöregedve elsárgulnak, elhalnak, és a hajtás csúcsán a növény új, friss leveleket növeszt. Az alsó levelek elhalása részben természetes biológiai folyamat, de külső körülmények felgyorsíthatják, például a növény számára nem megfelelő környezet (alacsony és változó hőmérséklet, szeles idő, túlzottan nedves talaj). Kérdésében azt írta, hogy kb. 1 hónapja vitte be a lakásba, előtte még kinn tartotta a virágot.
Novemberben az éjszakai hőmérséklet, ami rendszeresen 5-10 °C fok körül vagy alatt mozgott, már nem kedvező a szobai dracénáknak, legyengítette a virága ellenálló képességét. A levélpusztulás felgyorsításához a hőmérséklethez nem igazodó öntözés, nevezetesen túlöntözés is hozzájárult. A leggyakoribb gondozási hiba a kaspóban tartott virágoknál szokott előfordulni. Oka, hogy a cserép földjén átfolyó, felesleges víz alul kifolyik, és a kaspó alján összegyűlve a gyökérzet befülled, gyökérrothadás lép(het) fel. A növények gyökereinek is szükségük van levegőre, azt nem szabad elzárni tőlük.
Növényének talaja túlzottan vizes a fényképe alapján, a növényt sajnos igényét meghaladóan locsolta, a gyökérzete a kaspóban vízben állhat(ott).
Javaslom, hogy bár télen nem szoktuk a virágokat átültetni, jelen esetben ültesse át a virágot új, B típusú virágföldbe! Előtte vizsgálja meg annak gyökérzetét, a rohadt gyökérágakat vágja le róla. Olyan cserépbe helyezze, aminek az alja lyukas, a felesleges víz kifolyása biztosított. A virágot ritkábban öntözze, mint eddig, 2-3 hetente és kevesebb, de langyos vízzel! Márciusig a tápoldatozást szüntesse meg!
Télen a fényhiányos hónapok alatt a növények anyagcseréje lelassul, ezért kevesebb vizet szívnak fel földjükből, mint napos évszakokban. Erre való tekintettel a megszokottnál ritkábban öntözze ekkor!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele