Mitől sárgulnak a leander levelei, ha nem kártevő vagy betegség áll a háttérben?

Agrofórum Online

Miért sárgulhatnak a leander levelei? Kártevőket és betegség nyomait a növényen nem találtam. Kérem szíves segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A növényeken előforduló levélsárgulás az egyik leggyakoribb tünet, mely kialakulásának hátterében megannyi ok állhat. Kizárva a kártevők és kórokozók jelenlétét a növényen, a kiváltó ok/okok így abiotikus tényezőkre vezethetők vissza. Az egyik ilyen tényező lehet a nem megfelelő vízellátás, vagyis a túlöntözés és a túl kevés víz egyaránt. Az egyenetlen vízellátás gyakori problémaként jelentkezik a leander nevelése folyamán, mely az idősebb leveleinek sárgulásában mutatkozik meg.

A túlöntözés általában esősebb időszakokban következhet be, ilyenkor ugyanis a növény gyökerei nem kapnak elegendő levegőt, ha a felesleges csapadék a növény környezetéből nem tud távozni. Ajánlatos nemcsak lyukakkal ellátott edénybe ültetni a leandert, de ilyenkor akár az alátétet is levenni, így biztosítva a felesleges víz elfolyását. A vízpótlást pedig meleg nyári napokon akár kétszer is érdemes elvégezni, hiszen a növény gyökerei és a közege is képes nagyon hamar felmelegedni és kiszáradni a forróságtól. A vízigény viszont nemcsak a hőmérséklet alakulásától függ, hanem a növény mérete is befolyásolja azt, így a nagyobb növényeknek akár több liter (3-5 liter) vízre is szükségük lehet naponta, egyenletesen elosztva.

A levélsárgulás tápanyag, vagy tápanyagok hiányára is utalhat, melyek pótlásáról nemcsak a sárgulás megszüntetése miatt, hanem a növény szép növekedése és virágzása érdekében is érdemes gondoskodnunk. Az edényben nevelt növényeknél mindenképp gyakoribb tápoldatozás szükséges, hiszen a rendszeres öntözések alkalmával jelentős kimosódásukkal kell számolnunk. A telelésből kikerült növényeket, egészen az őszi időszakig, hetente egy alkalommal öntözzük olyan tápoldattal, mely nitrogént, káliumot és foszfort is tartalmaz közel egyforma mennyiségben. Emellett persze az is jó hatással van a növényre, ha a tápoldat különböző mikroelmeket is tartalmaz.

Ajánlatos tehát a növényt megfelelő mennyiségű vízzel ellátni, emellett a tápanyagok utánpótlására is ügyelni, így próbálva meg a növények levélsárgulásának továbbterjedését megszüntetni.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan gondozzuk a leanderünket? – Tanácsok kezdőknek

2024. augusztus 25. 08:10

Mediterrán növényként a kemény magyar teleket nem élné túl, így az első fagyok beállta előtt mindig védett helyre kell vinni és a házban átteleltetni.

Hogyan szaporítjuk a leandert?

2021. július 27. 09:27

Amikor nyáron hatalmas dézsákban tele virággal beleszeretünk a leanderekbe, akkor enyhe késztetést érzünk, hogy saját részre is legyen jó sok leanderünk. A házi leander szaporítás sokkal könnyebb, mint gondolnánk, semmi extra dologra nincs szükség hozzá!

Hogyan teleltessük a mediterrán növényeket?

2021. október 27. 13:14

Október utolsó dekádjában továbbra is megmaradt az őszi, csendes, napsütésben bővelkedő időjárás. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen elérte a 15 Celsius fokot, éjszakánként azonban mindössze néhány fok volt a jobbára derült ég miatt. Több napon át hajnalra fagypont alá süllyedt a hőmérő higanyszála. Emiatt az érzékenyebb növények fagykárt szenvedtek, felgyorsult a fák őszi lombszíneződése és a levelek hullása.

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!