Mivel permetezhetem a karalábét földibolhák támadása esetén?

Agrofórum Online

Apró, fekete színű, ugró rovarok lepték el karalábémat. Mivel permetezzem le?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A keresztesvirágúak földibolhái nemcsak a tavaszi időszakban, hanem nyáron egyaránt károsíthatnak. Évente egy nemzedéke van, már kora tavasszal kb. 8 fokos hőmérsékletnél előjönnek telelőhelyükről és megkezdik táplálkozásukat, kártételüket is. A kora tavaszi időszakban főként az éppen előbújó, szikleveles retkeken találhatók meg nagyobb számban. Ekkor súlyos kártételt tudnak létrehozni, hiszen a leveleket jellegzetesen lyuggatják, ezzel hátráltatva a növények fejlődését, rontva terméseik minőségét.

A nagyobb lombozattal rendelkező, fejlettebb növényeken is számos lyukat figyelhetünk meg táplálkozásuk nyomán, de súlyos kártételre csak jelentős számú bolha esetén kell számítanunk. A fennálló károsítás viszont akár hőséggel, akár öntözés hiányával is párosulhat, mely végső esetben a nagyobb növények pusztulásához is vezethet. Az áttelelt nemzedékek a tojásokat a keresztesvirágú növények gyökérnyaki részéhez helyezik el, majd a lárvák a gyökereken fejlődnek ki. A lárvák jelentős károsodást gyökereken való táplálkozásukkal nem okoznak, bábállapotuk után a kifejlett egyedek megjelenése pedig a nyár folyamán várható. Kedvező körülményt biztosít számukra a meleg és száraz időjárás.

A földibolhák jól csapdázhatók sárga ragacslapok kihelyezésével, nagyobb számban történő alkalmazással akár gyérítésre is használhatók. A csapdázás mellett jelenlétük jól megfigyelhető a növények megmozgatása során történő apró, fekete színű rovarok pattanva menekülésével is. A megelőzés a vetésforgó betartásán alapul, de nagy jelentősége van annak is, hogy a növények gyors növekedését és fejlődését elősegítsük, így az esetleges kártételt is könnyebben tudják kiheverni.

A bolhák nagyszámú jelenléte esetében mindenképp érdemes lehet a kémiai védekezésre hagyatkozni, pl. az adott kultúrában engedélyezett piretroid felhasználásával (Karate Zeon 5 CS, Full 5 CS), de a Mospilan 20 SG ugyancsak bevethető a földibolhák leküzdésére. A permetléhez ajánlatos tapadásfokozó készítményt is adni, így a permetlé hatását és tapadását is elősegíteni.

Kiemelt kép: Pixabay

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyításuk I.

2022. április 12. 04:36

A gyakran tapasztalt mikroelem-hiánytüneteknek sok esetben nem az abszolút hiány az oka, a szükséges mennyiség rendelkezésre áll a talajban, csupán egyes környezeti tényezők, mindenekelőtt talajtulajdonságok gátolják a felvételüket.

Miért fás a karalábé?

2022. augusztus 8. 06:37

A zsenge karalábénak két nagy titka van: a megfelelő talaj mellett a sok öntözés és a megfelelő térállás biztosítása.

Hogyan kell a gyomirtást végezni a káposztában?

2018. május 9. 07:27

H. László kérdése: Hogyan történjen a káposztafélék gyomirtása, főleg a kétszikű gyomok ellen, továbbá a káposztalégy elleni védelme szabadföldön?

Fóliák hasznosítása, IV. – Hajtatott karalábé termesztése

2024. február 13. 16:40

Főnövényként nem, vagy csak ritkán, de paprika, paradicsom és uborka előnövényeként gyakran hajtatják a káposztaféléket (kínai kelt, fejes káposztát, kelkáposztát, karfiolt), a legjelentősebb növénynek ilyen tekintetben karalábé számít. Területét tekintve a fejes saláta és a hónapos retek után a harmadik legnagyobb felületen termesztett előnövény a fóliák alatt.